Konferencija

Nevidljivost u zakonima o migracijama i (ne)ravnopravnost žena

Konferencija o rodnoj zastupljenosti u oblasti migracija okupila je predstavnike institucionalnih i sigurnosnih struktura...
Vijesti / Flash | 13. 10. 2021. u 12:11 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Značajan broj propisanih politika i strategija o mogracijama ne pridaje dovoljno važnosti pitanjima roda. Rodni aspekti migracija uglavnom bivaju zanemareni ili potcijenjeni što dovodi do negativnih posljedica na štetu ranjivih i zanemarenih kategorija u procesu migracija.

Istaknuto je to na trodnevnoj konferenciji o rodnoj ravnopravnosti i migracijama koju su organizirali Hilfswerk Internationala i Udruženje za pomoć i razvoj "Hajde", u suradnji sa Agencijom za ravnopravnost spolova BiH, Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine i Regionalnim centrom MARRI.

Konferencija o rodnoj zastupljenosti u oblasti migracija okupila je predstavnike institucionalnih i sigurnosnih struktura, ambasada, međunarodnih organizacija i organizacija civilnog društva: Sjeverne Makedonije, Crne Gore, Srbije, Albanije, Kosova i Bosne i Hercegovine.

Direktorica Agencije za ravnopravnost spolova BiH Samra Filipović-Hadžiabdić kazala je da na nepriznavanje i nevidljivost žena migrantkinja i nedefiniranje žena u zakonima o migracijama negativno utiče na njihova socijalna prava.

- Grupe žena koje su prinuđene da putuju same ili sa djecom, trudnice, dojilje, adolescentkinje, dječaci i djevojčice bez pratnje i osobe sa invaliditetom se nerijetko nalaze u posebnom riziku od prinude, eksploatacije, trgovine ljudima i drugim vrstama nasilja - upozorila je.

Direktor Regionalnog centra MARRI Sashko Kocev naglasio je važnost daljnjih koraka i razgovora o rodno specifičnim potrebama, uz naglasak da MARRI prepoznaje važnost rodne ravnopravnosti u migracijama u praksi te da nastoje ulagati napore kako bi se osigurala primjena rodne perspektive u pravnim, strateškim i operativnim dokumentima relevantnim za migracije.

Regionalna direktorica za Balkan Hilfswerk Internationala Suzana Jašarević istakla je da je današnja konferencija prilika da se razgovara o integriranju rodne perspektive u zakonske, političke i institucionalne okvire, kao i razumijevanju rodnog koncepta u polju kontrole iregularnih migracija.

Trodnevna konferencija održava se u okviru projekta “Smanjenje neregularnih migracija u EU putem jačanja kapaciteta struktura povezanih sa migracijama na zapadnom Balkanu”, kojeg sufinansira Fond za azil, migracije i integracije (AMIF) i Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Austrije (BMI) posvećenog procesima umrežavanja zemalja zapadnog Balkana u pogledu regulativa, propisa i postupaka za postupanje i tretiranje migranata, sa svrhom reduciranja ilegalnih migracija ka zemljama EU.

Kopirati
Drag cursor here to close