Oluja
Nevrijeme u Mostaru 'pokosilo' drveće
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Olujno nevrijeme koje se sručilo nad Mostar u srijedu popodne ostavilo je iza sebe polomljena stabla u Mostaru. Oštećeno je i nekoliko automobila, a ulice su, kako to biva i za malih kiša, a kamoli i za oluju poput ove, bile su pod vodom.
Prema prognozama, u Bosni i Hercegovini će u četvrtak prevladavati oblačno vrijeme s kišom i pljuskovima.
U područjima iznad 1.500 metara mogući su susnježica i snijeg. Intenzivnije padavine se očekuju u jutarnjim satima i prijepodne, kad je lokalno moguća i grmljavina. Europski meteorološki servis “Meteoalarm” za danas je aktivirao žuti meteoalarm za Bosnu i Hercegovinu.
Poslijepodne se očekuju padaline, uglavnom će prestajati u Krajini, Posavini i zapadnim područjima Bosne, a u ostatku zemlje padaline će slabiti.
Očekivana količina padavina, u većem dijelu BiH, između 20 i 50, u Hercegovini lokalno i do 70 l/m.
Europski meteorološki servis “Meteoalarm” za danas je aktivirao žuti meteoalarm za Bosnu i Hercegovinu.
Za regije Banja Luke, Bihaća, Livna, Mostara, Sarajeva, Trebinja i Tuzle izdana su upozorenja zbog količine padavina i grmljavine, dok je za regije Višegrada, Prijedora i Foče izdano upozorenje na obilnije padavine.
Puhat će vjetar u Bosni slab do umjeren sjeverni i sjeveroistočni, a u Hercegovini umjerena bura. Temperature zraka u Bosni od 7 do 14, a u Hercegovini od 13 do 20 stupnjeva. Do kraja dana i u večernjim satima pad temperature zraka.
Biometeorološke prilike za danas su nepovoljne. Osjetljive osobe više pažnje trebaju posvetiti adekvatnom odijevanju obzirom da će se osjet hladnoće pojačati, usljed većeg sadržaja vlage u zraku i dosta nižih temperature u odnosu na proteklo, nadprosječno toplo razdoblje.
Povećana naoblaka, padaline i zahlađenje, kod meteoropata i kroničnih bolesnika će uzrokovati reakcije u vidu reumatskih bolova, glavobolje, iscrpljenosti, promjene raspoloženja.
Neophodno je reducirati aktivnosti, priopćeno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH.