Produljili rok
Njemačka: Imigranti iz EU tek nakon pet godina mogu dobiti socijalnu pomoć
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Njemački parlament Bundestag prihvatio je prijedlog zakona po kojem će građani zemalja članica Europske unije ubuduće u Njemačkoj tek nakon pet godina boravka steći pravo na socijalnu pomoć, priopćeno je danas.
"Tek nakon pet godina stalnog boravka u Njemačkoj građani ostalih EU zemalja stječu pravo na temeljnu ili socijalnu pomoć", priopćio je Bundestag.
Tzv. temeljna pomoć je pomoć za one osobe koje su radno sposobne i u potrazi su za zaposlenjem, a socijalna pomoć je pomoć osobama koje, uglavnom iz zdravstvenih razloga, ne stoje na raspolaganju tržištu rada.
Nakon što je Savezni socijalni sud u Kasselu krajem prošle godine donio odluku po kojoj stranci iz ostalih zemalja EU stječu pravo na socijalnu pomoć nakon pola godine boravka u Njemačkoj, savezna vlada je odlučila produljiti taj rok, što je parlament sada i potvrdio.
Strancima iz EU-a je i dalje dopušteno da, nakon što su u Njemačkoj radili i ostali bez posla, primaju neku vrstu nadoknade, bilo da se radi o potpori za nezaposlene ili o socijalnoj pomoći.