Litva
Njemačka ministrica obrane: Rusija ne može 'diktirati' NATO-u
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Njemačka ministrica obrane Christine Lambrecht izjavila je u nedjelju da Rusija ne može "diktirati" NATO-u kako postupati u oblasti regionalne sigurnosti, budući da rastu napetosti između Moskve i zapadnih zemalja zbog sukoba u Ukrajini.
Ona se obratila tijekom posjete Litvi, koja je zajedno s baltičkim susjedima Estonijom i Latvijom zabrinuta za sigurnost nakon što je Rusija rasporedila desetke hiljada vojnika u blizini svoje granice s Ukrajinom, bivšim teritorijem Sovjetskog Saveza.
- Moramo riješiti napetu situaciju u kojoj se sada nalazimo i diplomatski i uz vjerodostojno odvraćanje. Moramo razgovarati jedni s drugima, što znači razgovarati o prijedlozima koje je iznijela Rusija. To je ispravno, ali ne može Rusija diktirati NATO partnerima kako da se oni postavljaju - kazala je Lambrecht u litvanskoj vojnoj bazi Rukla.
Lambrechtino putovanje je prvo otkako je imenovana za ministricu obrane, nakon što su socijaldemokrati novog njemačkog kancelara Olafa Scholza formirali koalicijsku vladu sa Zelenima i liberalnim FDP-om ranije ovog mjeseca.
Lambrecht se sastala sa svojim litvanskim kolegom Arvydasom Anusauskasom, koji je rekao da je "Rusija mobilizirala snage u Kalinjingradskoj regiji koje su deset puta veće od bataljuna raspoređenog u Rukli".
- U ovoj situaciji, zahtjevi Rusije koji slabe sigurnost naših zemalja jednostavno je nemoguće provesti. Mislim da ih treba odbaciti - rekao je on novinarima.
Oko 550 njemačkih vojnika stacionirano je u litvanskoj vojnoj bazi Rukla, dok Njemačka predvodi multinacionalni bataljun u zemlji.
Slične vojne jedinice poslane su u baltičke države i Poljsku 2017. godine kako bi odvratile Rusiju nakon što je Moskva izvršila aneksiju Krima i pomogla separatistima da preuzmu dijelove istočne Ukrajine tri godine ranije.
Nakon što je dovela oko 100.000 vojnika u blizini Ukrajine, Rusija je u petak predstavila prijedloge za obuzdavanje uloge Sjedinjenih Država i NATO-a u bivšem Sovjetskom Savezu i istočnoj Europi, pozivajući na hitne pregovore s Washingtonom.
Prijedlozi su pozivali NATO savez predvođen SAD-om da ne prima nove članice niti uspostavlja baze u bivšim sovjetskim zemljama, dok je Zapad Rusiji zaprijetio oštrim sankcijama ako njezini vojnici uđu u Ukrajinu.
Uoči posjete Litvaniji, Lambrecht je pozvala na strože sankcije Rusiji zbog raspoređivanja trupa.
Odgovorni za bilo kakvu agresiju moraju se suočiti s posljedicama, kazala je za njemački Bild am Sonntag, dodajući da bi Njemačka i njezini saveznici trebali staviti ruskog predsjednika Vladimira Putina u fokus.
- Moramo iscrpiti sve mogućnosti diplomatskih i ekonomskih sankcija. I sve daljnje korake treba dogovoriti s našim saveznicima - dodala je, javio je AFP.
U svjetlu rasprave o Ukrajini među čelnicima Europske unije u Briselu prošle sedmice, litvanski predsjednik Gitanas Nauseda rekao je da je trenutna regionalna sigurnosna situacija "vjerojatno najopasnija u posljednjih 30 godina".