Napadi

Njemačka tjera nasilne migrante, Norveška ih uči bontonu

Vijesti / Flash | 09. 01. 2016. u 07:52 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Njemačka mora razmisliti o deportaciji stranaca osuđenih za kaznena djela i i time poslati “jasan signal” onima koji nisu spremni slijediti njemačke zakone, izjavila je u petak njemačka kancelarka Angela Merkel nakon niza seksualnih napada na žene u Koelnu u novogodišnjoj noći.

''Mi moramo opet i ponovo preispitati jesmo li učinili sve što je potrebno glede deportacije iz Njemačke, kako bismo poslali jasan signal onima koji nisu spremni poštivati naš pravni poredak'', kazala je Merkel, čije riječi prenosi BBC koji je netom prije objavio da je policija uhitila četiri mlada Sirijca pod sumnjom da su u Weil am Rheinu silovali dvije tinejdžerke.

I Srbin među napadačima

Kako prenosi Hina, prema zakonu koji je na snazi, deportacija je moguća za kaznena djela za koja je predviđena kazna od najmanje tri godine zatvora, pod uvjetom da deportiranoj osobi u zemlji podrijetla ne prijeti smrtna kazna.

Inače, do petka je je Kölnu podneseno 170 kaznenih prijava, od kojih se tri četvrtine odnose na seksualne delikte. Savezna policija zabilježila je 32 kaznena djela, a prema ministarstvu unutarnjih poslova, devet osumnjičenih su Alžirci, osam Marokanci, pet Iranci, četvorica Sirijci, jedan Iračanin, jedan Srbin, jedan Amerikanac i dvojica Nijemaca.

Benedikt Kortz, državni tužitelj Sjeverne Rajne i Vestfalije izjavio je kako se još uvijek ne zna postoji li poveznica između događaja u Kölnu i sličnih napada u drugim njemačkim gradovima poput Hamburga ili Düsseldorfa.

S druge strane, strahujući da bi moglo doći do stigmatiziranja migranata kao potencijalnih silovatelja, većina europskih zemalja izbjegavala se suočiti s brojnim slučajevima nasilja muškaraca pristiglih iz konzervativnijih sredina, mahom muslimanskih, prema ženama te je Norveška prva koja za migrante uvodi ne samo jezične tečajeve već i predavanja o ponašanju.

Kulturne razlike ili mladost?

Prvi programi upoznavanja migranata s lokalnim normama i zakonima pokrenuti su 2013. u Stavengeru, središtu norveške naftne industrije i magnetu za migrante, a nakon krize s velikom porastom broja silovanja između 2009. i 2011. i "jasne statističke povezanosti" seksualnih delikata i muških migranata iz zemalja u kojima "žene nemaju nikakvu vrijednost", kazala je Hanne Kristin Rohde, bivša šefica policijskog odjela za teške zločine u Oslu, prenosi Hina.

No, kad je javno obznanila da su počinitelji seksualnih delikata mahom migranti i da je uzrok tome kulturološke prirode, na nju se obrušio val neprijateljstva. Norveška, kao i većina europskih zemalja, u statistikama ne navodi podrijetlo ili vjeru počinitelja kaznenih djela, iako je u izvješću 2011. istaknuto da u "statistici počinitelja kaznenih djela prevladavaju imigranti", ali se to nije pripisalo kulturnim razlikama već činjenici da se radi o mladim muškarcima.

Načelnik policije Stavengera u tom razdoblju Henry Ove Berg također zagovara obavezne tečajeve za muške migrante i kaže da ne zna što se događa u glavama muškaraca kada dođu u Norvešku, navodeći slučaj 20 silovanja u kojima su 17 počinili migranti.

Hege Storhaug, bivša norveška novinarka koja vodi Human Rights Service, udrugu koja je vrlo oštra prema islamu, na svojoj je stranici upozorila da je njemačka kancelarka Angela Merkel svojom politikom prema migrantima otvorila vrata "epidemiji silovanja".

Šokirani odijevanjem i ljubljenjem

Abdu Osman Kelifa, koji je stigao s Roga Afrike, priznaje da mu je teško prihvatiti da ga i vlastita supruga može optužiti za seksualni napad te da je šokiran odijevanjem žena u Norveškoj koje smiju piti i ljubiti se u javnosti.

"Kod kuće to rade samo prostitutke", kazao je Kelifa.

Danska slijedi primjer Norveške i zagovara obavezne tečajeve o "normama, vrijednostima i zakonima" svog društva, a Austrija je danas objavila da je počela distribucija 70.000 brošura tražiteljima azila na njemačkom, engleskom, arapskom i farsiju o "pravima, obvezama i vrijednostima" zemlje u kojoj se namjeravaju skrasiti, piše Hina. U Austriju je, zemlju s 8,5 milijuna stanovnika, 2015. ušlo 85.000 migranata. U vodiču s "temeljnim pravilima" migranti mogu pročitati da je nasilje u Austriji zabranjeno, uključujući i nasilje u obitelji, te da se žene i djeca ne smiju tući.

Također se navodi da svatko ima pravo izraziti svoje mišljenje, da je pristojnost između muškaraca i žena vrlo važna te da je vjera privatna stvar.

"Žena je slobodna odlučiti da li će se i kada udati, a u Austriji su dozvoljeni i istospolni parovi", piše u brošuri. Također se dodaje da je Austrija "sigurna i stabilna zemlja" i da "većina ljudi dobro živi".

Kopirati
Drag cursor here to close