UN

Nova rezolucija: Genocid u Srebrenici u obrazovnim sustavima

Vijesti / Flash | 10. 03. 2015. u 14:39 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Velika Britanija inicirat će, uz potporu Sjedinjenih Američkih Država i Nizozemske, donošenje rezolucije kojom bi se u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda donijela rezolucija o BiH u kojoj se traži da se 11. srpnja proglasi međunarodnim danom spomena na žrtve genocida u Srebrenici te se u obrazovni sustav BiH i drugih zemalja uvede gradivo koje će zločine okarakterizirati kao genocid, objavio je Glas Srpske.

Predložena rezolucija, koja je u posjedu banjolučkog lista, doći će na dnevni red Vijeća sigurnosti UN-a u ovoj godini kada se obilježava 20 godina od srebreničkog masakra nad više od 8000 bošnjačkih muškaraca.

List navodi, prenijela je Hina, kako predstavnici Velike Britanije, koja je inicirala donošenje rezolucije, u prijedlogu dokumenta ističu da je vrlo važno "naučiti lekciju iz genocida u Srebrenici i osuditi njegovo negiranje", a pri tome predlažu da države razviju obrazovne programe koji će budućim generacijama usaditi lekcije o genocidu da bi se pomoglo u sprječavanju budućih genocida.

U prijedlogu rezolucije o zbivanjima potkraj rata u BiH na području Srebrenice od glavnog tajnika UN traži se da osigura veću suradnju kako bi se preventivno upozorilo na genocid i druge ozbiljne međunarodne zločine. Usporedno s time, na adrese država članica UN-a je upućen poziv da države koje još nisu ratificirale ili pristale na Konvenciju o prevenciji i kažnjavanju zločina genocida to pitanje prioritetno razmotre te da donesu nacionalne zakone da bi ispunile svoje obaveze proistekle iz ove konvencije.

Glas Srpske međutim ističe da u BiH nema jedinstvenog stajališta o karakteru zločina u Srebrenici. Vlasti RS ne prihvaćaju navode da je u Srebrenici počinjen genocid ne niječući pak da je bilo ratnih zločina. Također list navodi da je neizvjesno hoće li Rusija, koja podupre vlasti Republike Srpske, uložiti veto u Vijeću sigurnosti UN-a oko rezolucije, jer se u ovome slučaju "radi o vrlo osjetljivom humanitarnom pitanju".

Podsjećamo, Međunarodni sud za ratne zločine na području bivše Jugoslavije (ICTY) osudio je nedavno na doživotne kazne zatvora bivše časnike Vojske Republike Srpske Vujadina Popovića i Ljubišu Bearu zbog udruživanja i počinjenja genocida nad Bošnjacima, dok je Drago Nikolić osuđen na kaznu zatvora od 35 godina zbog pomaganja u genocidu.

Za djelo genocida pred ICTY-om se vodi postupak protiv nakadašnjeg političkog i vojnog čelnika Republike Srpske Radovana Karadžića i generala Ratka Mladića, koji je osobno zapovijedao osvajanjem Srebrenice i zaštićenih UN-ovih zona na istoku Bosne.

Potkraj rata u ljeto 1995. godine postrojbe Vojske Republike Srpske likvidirale su više od 8000 zarobljenih Bošnjaka, što je najteži masovni ratni zločin počinjen na tlu Europe nakon okončanja Drugog svjetskog rata.

Kopirati
Drag cursor here to close