Odgovorni Fadil

Novalić potvrdio: Nema govora o smanjenju mirovina

Vijesti / Flash | 29. 01. 2016. u 15:17 S.S.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Povodom medijskih i drugih dezinformacija o navodnom smanjenju mirovina u Federaciji BiH, priopćenjem za javnost oglasio se premijer Federacije BiH Fadil Novalić.

"Bili smo zatečeni dezinformacijom o navodnom smanjenju mirovina u Federaciji Bosne i Hercegovine, jer Vlada Federacije Bosne i Hercegovine na bilo koji način o tome ne razmišlja, niti će dozvoliti smanjenje dostignutog nivoa mirovinskih prava, već je isključivo posvećena donošenju novih zakonskih rješenja u oblasti mirovinskog i invalidskog osiguranja", kaže se u izjavi premijera FBiH Fadila Novalića.

"To je vidljivo i iz današnjeg priopćenja resornog ministra Veska Drljače, iz kojeg je razumljivo da je došlo do pogrešne interpretiracije njegovog zahtjeva upućenog Federalnom zavodu MIO za donošenje konkretnog plana mjera.

Tim povodom, u ime Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, odgovorno potvrđujem da do smanjenja mirovina neće doći", dodaje se u priopćenju federalnog premijera.

Do smanjenja mirovina neće doći

Do smanjenja mirovina neće doći - rečeno je Feni iz Vlade Federacije BiH u odgovoru na kritike koje su se javile proteklih dana o mogućem smanjenju mirovina u ovom entitetu.

Iz Vlade FBiH navode da je Federalno ministarstvo rada i socijalne politike zatražilo od organa Federalnog zavoda MIO da načini konkretan plan mjera i aktivnosti koje bi za cilj imale stabilizaciju sustava mirovinskog i invalidskog osiguranja, te obvezne primjene vrijedećih propisa.

S tim u vezi, Federalno ministarstvo rada i socijalne politike svjesno teške financijske situacije u mirovinskom sustavu, upoznalo je organe zavoda da zajedno s Vladom Federacije BiH, kontinuirano poduzima aktivnosti, kojim se nastoji osigurati što je moguće veći iznos sredstava u proračunu Federacije BiH za tekuće financiranje mirovina ostvarenih pod povoljnijim uvjetima, uvezivanje staža i druge mjere koje za cilj imaju pojačanu naplatu doprinosa MIO.

''Također, šira javnost je upoznata da se financijska stabilnost planira, između ostalog riješiti novim zakonom MIO, kroz uvođenje tzv. trezorskog poslovanja, koje praktično garantira redovnost u isplati mirovina, jer će se, ukoliko prihodi nositelja osiguranja ne pokrivaju rashode za isplatu mirovina u tekućem mjesecu, potrebna razlika sredstava namiriti iz proračuna Federacije BiH, odnosno drugih izvora koje će osigurati Federacija BiH'', pojašnjavaju iz ovog ministarstva.

Stabilnost nositelja osiguranja planira se osigurati i putem provođenja niza mjera predviđenih Reformskom agendom, koje imaju za cilj poticanje zapošljavanja putem konkretnih programa zapošljavanja određenih kategorija (u 2016. godini 50 milijuna KM za tzv. prvo zaposlenje), što će se direktno pozitivno odraziti na uplatu doprinosa za MIO, te kroz čitav niz drugih mjera kojim se stvaraju pretpostavke za razvoj tržišta rada, na druge načine kao npr. kroz zakon o uvezivanju staža, koji bi trebao u sistem MIO uplatiti više od 450 miljuna KM, od čega više od 50 milijuna KM već u 2016. godini itd.

Analogno tome zatraženo je od Federalnog zavoda MIO, da u skladu sa svojim nadležnostima, načini konkretan plan mjera i aktivnosti, koje se namjeravaju poduzeti radi stabilizacije penzijskog sustava.

Kada je u pitanju, primjena člana 51. Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju i člana 6. Zakona o organizaciji penzijskog i invalidskog osiguranja u Federaciji BiH, napominjemo da je istim izričito propisano da Upravni odbor, između ostalog 'ima odgovornost da održi fiskalni balans i ne dozvoli stvaranje obveza prema korisnicima', u kom smislu zakon propisuje jasno postupanje i obvezu Upravnog odbora Federalnog zavoda MIO, pri čemu nije propisana niti potrebna bilo kakva suglasnost Ministarstva niti Vlade Federacije BiH na određivanje visine isplatnog koeficijenta.

''Stoga kako je riječ o zakonskim odredbama apsolutno je nepotreban stav ovog ministarstva, odnosno Vlade Federacije BiH o predmetnom pitanju, gdje bi po našem mišljenju organi Federalnog zavoda MIO morali usmjeriti svoju energiju na sačinjavanje konkretnih mjera i aktivnosti na osiguranju financijske stabilnosti mirovinskog sustava'', navode iz Ministarstva, te ističu da će Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, i dalje poduzimati aktivnosti na sustavnom jačanju stabilnosti mirovinskog i invalidskog osiguranja u Federaciji BiH, prvenstveno putem zakonskih rješenja.

''Ali isto tako tražimo da Federalni zavod za mirovinsko i invalidsko osiguranje, koji je u skladu sa Zakonom o organizaciji mirovinskog i invalidskog osiguranja u Federaciji Bosne i Hercegovine kao specijalizirana javna ustanova nadležan i odgovoran za obavljanje svih poslova mirovinskog i invalidskog osiguranja, poduzme aktivnosti, kako bi se mirovinsko sustav stabilizirao '', kažu u Federalnom ministarstvu rada i socijalne politike.

 

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike priopćilo je da nema namjeru niti ovlasti da smanjuje mirovine, a obračun mirovina i eventualne korekcije su u nadležnosti Upravnog odbora Federalnog zavoda PIO/MIO.

''Istovremeno podsjećamo da su prethodne vlade mirovine isplaćivale neredovno, dok je ova vlada uvela praksu isplate do 5. u mjesecu. Tako će biti i idućeg mjeseca, bez bilo kakvih smanjenja, te molimo umirovljenike da ne nasjedaju na dezinformacije onih koji su im mirovine nerijetko isplaćivali i u drugoj polovini mjeseca'', navodi se.

Iz Ministarstva naglašavaju da su priopćenje za javnost uputili 'povodom neistinitih navoda pojedinih medija i opozicionih političkih stranaka da Vlada FBiH i resorno ministarstvo namjeravaju smanjiti mirovine građanima Federacije BiH'.

 

Kopirati
Drag cursor here to close