Amerika

Nove sankcije dužnosnicima u Republici Srpskoj: Pomagali Dodiku u organizaciji 9. siječnja

Veleposlanstvo SAD-a navelo je kako neće prestati sa sankcijama u BiH sve dok je ugrožena sigurnost i stabilnost države.
Vijesti / Flash | 13. 03. 2024. u 17:44 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U srijedu je Ured za kontrolu imovine stranaca Ministarstva financija SAD (OFAC) na listu sankcioniranih lica uvrstio tri osobe koje su doprinijele nastojanjima pojedinca pod blokadom (SDN) i predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika da podriva mir i stabilnost Bosne i Hercegovine organizacijom i provedbom ceremonije obilježavanja "Dana Republike Srpske" devetog siječnja 2024. godine što je u Bosni i Hercegovini proglašeno neustavnim djelovanjem.

Ovi pojedinci pomogli su Dodikova nastojanja da podriva Daytonski mirovni sporazum i ovlasti Ustavnog suda BiH, kao i visokog predstavnika.

"Sjedinjene Države duboko su zabrinute zbog kontinuiranih pokušaja podrivanja Daytonskog mirovnog sporazuma i Ustava Bosne i Hercegovine kao dviju ključnih institucija najvažnijih za mir i stabilnost u regiji", rekao je pomoćni tajnik Ministarstva financija zadužen za pitanja terorizma i financijske obavještajne poslove, Brian E. Nelson. "Mi ćemo nastaviti pozivati na odgovornost one koji nastoje posijati podjele zbog vlastitih političkih ciljeva, a na štetu građana Bosne i Hercegovine".

Odgovor na prethodne incidente

Vlada RS je osmog, devetog i desetog siječnja 2024. organizirala proslave Dana RS kršeći prethodne odluke Ustavnog suda BiH po kojima je obilježavanje tog praznika devetog januara neustavno, jer kao prioritet postavlja "religijsko nasljeđe, tradiciju i običaje samo srpskog naroda" čime se krši ustavna obveza nediskriminacije. Visoki predstavnik rekao je da obilježavanje devetog siječnja kao Dana RS predstavlja "jasan i direktan propust u provođenju konačnih i obvezujućih odluka Ustavnog suda BiH". Napomenuo je da takvo nepoštivanje presuda Ustavnog suda BiH predstavlja kazneno djelo prema Kaznenom zakonu BiH.

Dodik je imenovao i osobno zahtijevao od organizacijskog odbora da planira obilježavanje Dana Republike Srpske 2024. Tri lica koja je OFAC uvrstio na listu sankcioniranih lica bila su članovi tog organizacijskog odbora za obilježavanje Dana RS i sudjelovala su na sastanku 27. 11. 2023. o kojem je javnost uveliko obavještavana, a kojim su pokrenute aktivnosti odbora i odobren plan manifestacija. Pomaganjem u obilježavanju Dana RS, ova lica su svjesno djelovala u suprotnosti sa zaključcima Ustavnog suda BiH i visokog predstavnika i pokazala otvoreni prezir prema Daytonskom mirovnom sporazumu.

Današnje aktivnosti nastavak su sankcija koje su Sjedinjene Države nametnule kao odgovor na prethodne incidente kada su određeni pojedinci provodili aktivnosti kojima je podrivana regionalna stabilnost. Ove aktivnosti dio su širih nastojanja Vlade SAD da promovira mir, stabilnost i funkcionalnu demokratsku provedbu vlasti u regiji Zapadnog Balkana. Naprimjer, Sjedinjene Države uvrstile su Dodika na listu sankcioniranih lica petog siječnja 2022. u skladu sa Izvršnom uredbom 14033 zbog odgovornosti za ili sudjelovanje, zbog direktnog ili indirektnog sudjelovanja, zbog kršenja ili aktivnosti koji predstavljaju smetnju ili prijetnju provedbi Daytonskog mirovnog sporazuma, kao i zbog koruptivnog djelovanja. Sjedinjene Države su i prije toga uvrstile Dodika na listu sankcioniranih lica sedamnaestog srpnja 2017.  godine u skladu sa Izvršnom uredbom 13304, jer je aktivno opstruirao ili predstavljao značajan rizik aktivne opstrukcije Daytonskog mirovnog sporazuma.

Dan Republike Srpske

Branislav Okuka bio je duboko uključen u planiranje i realizaciju obilježavanja Dana RS, te odgovoran za povećanje prisustva na proslavama. Okuka je izvorno pripadao neformalnoj grupi utjecajnih Dodikovih savjetnika koji su gajili simpatije prema srpskom nacionalizmu i Rusiji, koji su podržavali neovisnost RS i fokusirali se na pripremu planova za prijenos nadležnosti sa državne razine BiH na institucije RS. Dodik i Okuka su zajedno planirali strategije jednodnevnog povlačenja zvaničnika iz reda bosanskih Srba iz svih državnih institucija BiH. Okuka i grupa Dodikovih saveznika također su planirali otpor svakom pokušaju vlasti BiH da uhapse Dodika u slučaju osuđujuće presude. Uz to, Okuka je bio glavni organizator prosvjeda pod nazivom "Granica postoji" koji su održani u jesen 2023. uz međuentitetsku liniju razgraničenja u BiH, i autor je popisa dužnosnika iz reda bosanskih Srba koji su stekli osobnu korist zahvaljujući povezanosti sa Dodikovom strankom, Savezom nezavisnih socijal-demokrata, kako bi sudjelovali na narednim protestima.   

Okuka je uvršten na listu sankcioniranih lica u skladu sa Izvršnom uredbom 14033 jer je djelovao ili navodno djelovao za i u ime, direktno ili indirektno, Dodika.

Jelena Pajić Baštinac

Jelena Pajić Baštinac je generalni tajnik predsjednika RS. Zajedno sa Okukom bila je članica organizacijskog odbora za obilježavanje Dana RS koja je bila duboko uključena u planiranje i realizaciju manifestacija tim povodom. Baštinac je također bila odgovorna za povećanje prisustva ljudi na proslavama 9. siječnja.

Kao sudionica u tim aktivnostima, Baštinac je aktivno promovirala masovno prisustvo na manifestacijama obilježavanja Dana RS i javno je odbacila upozorenja i odluke visokog predstavnika u vezi sa tim da proslave Dana RS jesu rizične za Daytonski mirovni sporazum.

Srebrenka Golić

Srebrenka Golić predsjedavajuća je Vijeća naroda RS i dugogodišnja članica SNSD. Golić se 27. 11. 2023. sastala sa ostalima, uključujući Okuku i Baštinac, radi osnivanja organizacijskog odbora za obilježavanje Dana RS – čiji je član također bila – i radi usvajanja plana događaja za proslavu 9. siječnja.

Potom je Golić aktivno sudjelovala u proslavama Dana RS u službenom svojstvu.

Baštinac i Golić su uvrštene na listu sankcioniranih lica u skladu sa Izvršnom uredbom 14033 zbog odgovornosti za ili sudjelovanja, zbog direktnog ili indirektnog sudjelovanja, kršenja ili aktivnosti koji predstavljaju opstrukciju ili prijetnju provedbi bilo kojeg sporazuma ili okvira ili mehanizma odgovornosti koji se odnosi na regionalnu sigurnost, mir, saradnju ili međusobno priznavanje na Zapadnom Balkanu, uključujući Prespanski sporazum iz 2018, Ohridski okvirni sporazum iz 2001, Rezoluciju Vijeća sigurnosti UN 1244, Daytonski mirovni sporazum ili Zaključke konferencijskog vijeća za provedbu mira održanog u Londonu u decembru 1995, uključujući odluke ili zaključke visokog predstavnika, Vijeća za provedbu mira ili njegovog Upravnog odbora, ili Međunarodnog kaznenog tribunala za bivšu Jugoslaviju, ili u vezi sa bivšom Jugoslavijom, Međunarodnog rezidualnog mehanizma za kaznene tribunale.

Posljedice sankcija

Posljedično današnjoj mjeri, sva imovina i pravo na imovinu gore navedenih sankcioniranih lica, a koja se nalazi u SAD ili je u posjedu ili pod kontrolom državljana SAD blokirana je i mora biti prijavljena OFAC. Pored toga, sva imovina u vlasništvu direktnom ili indirektnom, pojedinačnom ili zajedničkom, u iznosu od 50 posto ili više jednog ili više blokiranih lica također je blokirana. Ukoliko nisu odobrene općom ili posebnom dozvolom koju izdaje OFAC, ili izuzete, prema propisima OFAC generalno su zabranjene sve transakcije državljana SAD ili unutar (ili u tranzitu kroz) SAD koje uključuju imovinu ili prava na imovinu lica uvrštenih na listu sankcioniranih lica ili na drugi način blokiranih lica.

Pored toga, financijske institucije i druga lica koja se uključe u određene transakcije ili aktivnosti sa sankcioniranim subjektima i licima i sama mogu biti sankcionirana ili se protiv njih mogu poduzeti odgovarajuće aktivnosti s ciljem provedbe ove odluke. Ove zabrane uključuju davanje doprinosa ili osiguravanje financijskih sredstava, roba ili usluga od strane, prema ili u korist bilo kojeg lica uvrštenog na listu sankcioniranih lica, ili primanje bilo kakve financijske potpore, roba ili usluga od strane takvog lica.

Snaga i integritet sankcija OFAC ne proističu samo iz sposobnosti OFAC da na SDN listu (listu blokiranih lica) uvrsti i dodaje lica, nego i iz njegove spremnosti da sa SDN liste ukloni određena lica u skladu sa zakonom. Krajnji cilj sankcija nije kažnjavanje, nego pozitivna promjena u ponašanju. Informacije u vezi sa postupkom podnošenja zahtjeva za uklanjanje sa OFAC liste, uključujući i SDN listu, dostupne su na ovom linku: OFAC's FAQ 897.

Kopirati
Drag cursor here to close