Republika Srpska
NSRS će ponovno razmatrati odluku o referendumu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Zastpnici Narodne skupštine Republike Srpske (RS), na sjednici 7. veljače, ponovno će razmatrati izvještaj o rezultatima referenduma koji je proveden 25. prosinca prošle godine u vezi s 9. siječnjom „Danom RS-a“, koji je osporio Ustavni sud BiH.
Izvještaj Komisije za provođenje referenduma ponovno je vraćen u parlament RS-a, nakon što je Vijeće za zaštitu vitalnog interesa Ustavnog suda RS-a, 6.prosinca prošle godine utvrdilo da su skupštinske odluke o tom pitanju, prije razmatranja u Vijeću naroda RS-a, objavljene u „Službenom glasniku RS-a“.
Na to je ukazao Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda RS-a.
Stoga je, Vijeće Ustavnog suda RS-a utvrdilo da je u postupcima donošenja odluka Narodne skupštine RS-a u vezi s referendumom u RS-u povrijeđen vitalni nacionalni interes konstitutivnog bošnjačkog naroda.
Radi se o skupštinskim odlukama o konstatiranju rezultata republičkog referenduma na pitanje: "Da li podržavate da se 9. siječanj obilježava i slavi kao Dan RS-a?“ te o odluci o prestanku mandata članovima Komisije za provođenje referenduma.
Od ukupno 1.219.399 građana RS-a, koji imaju biračko i time i glasačko pravo, na referendumu, 25.rujna, koji je također osporio Ustavni sud BiH, glasovalo je 680.175 osoba, odnosno 55,78 posto od ukupnog broja glasača.
Nevažećih glasačkih listića bilo je 2.265, a važećih glasačkih listića 679.069.
Na referendumsko pitanje pozitivan odgovor dao je 677.771 glasač, odnosno 99,81 posto od ukupnog broja upisanih glasača, a odgovor "Ne" dalo je 1.298 glasača, odnosno 0,19 posto.
I ove rezultate referenduma u međuvremenu je poništio Ustavni sud Bosne i Hercegovine.
Međutim, na osnovu rezultata glasanja, Komisija za provođenje republičkog referenduma je konstatirala rezultate referenduma te predložila da i Narodna skupština RS-a konstatira rezultate referenduma, što je ona i učinila bez prisustva bošnjačkih zastupnika i objavila te odluke u „Službenom glasniku RS-a“, prije nego što se o njima izjasnilo Vijeće naroda, što je Ustvani sud RS-a osporio.
Po Zakonu o referendumu u RS-u, nakon 30 dana od dana konstatiranja, rezultati referenduma treba da se u formi izvještaja objave u „Službenom glasniku RS-a“.