O Danu RS-a

NSRS: Izetbegović treba povući neuobičajen, neuredan i neodređen zahtjev

Vijesti / Flash | 05. 09. 2016. u 14:05 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Odbor za ustavna pitanja Narodne skupštine RS-a danas je, povodom zahtjeva člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića kojim se osporava referendum u RS-u, utvrdio odgovor Ustavnom sudu BiH u kojem ga poziva da odbaci ovaj zahtjev, te da ga proglasi nedopustivim, neprihvatljivim i neosnovanim i da ne prihvati prijedlog za donošenje privremene mjere.

Član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović je 24. kolovoza od Ustavnog suda BiH zatražio da donese privremenu mjeru obustavljanja primjene sporne odluke Narodne skupštine RS-a o referendumu u RS-u o danu tog entiteta.

Odluku staviti van snage

Skupštinski odbor je u odgovoru na zahtjev Bakira Izetbegovića istaknuo da odluka o raspisivanju republičkog referenduma ne krši Ustav Bosne i Hercegovine, da nema osnovanih razloga za donošenje privremene mjere i traži da se naglasak stavi na stavljanje izvan snage odluke Ustavnog suda BiH od 26. studenog 2015. godine, kojom je proglašen neustavnim 9. siječanj kao Dan RS-a.

''Entitetski parlament smatra da se ni ustavnim ni zakonskim rješenjima na kojima se zasniva odluka o raspisivanju republičkog referenduma ne krši Ustav Bosne i Hercegovine, te da je stoga, podneseni zahtjev sporan u proceduralno-pravnom smislu i istim se neutemeljeno problematizira održavanje referenduma, što je potpuno neosnovano i neprihvatljivo'', priopćeno je nakon sjednice odbora Narodne skupštine RS-a za ustavna pitanja.

Navodi se i da je Izetbegovićev podneseni zahtjev "neuobičajen, neuredan i po sadržaju neodređen".

''Nejasno je li u pitanju ocjena ustavnosti osporenog akta; zahtjev za pokretanje ustavnopravnog spora; politički pritisak putem nejasnih, neosnovanih i neutemeljenih navođenja akata i njegovih individualnih percepcija, iznošenja stanja i projektiranja budućih događaja, povezujući ih sa obrazloženjem formalno-pravnih razloga za ustavnosudski postupak i traženje ocjene ustavnosti odluke Narodne skupštine'', tvrdi se u priopćenju.

Preispitivanje odluke

S obzirom na, kako se dodaje, kontradiktornosti samog zahtjeva, Narodna skupština smatra da je Ustavni sud BiH, prije dostavljanja zahtjeva na odgovor, trebao pozvati podnositelja zahtjeva da isti precizira, odnosno uredi u skladu sa Ustavom BiH i Pravilima Ustavnog suda BiH.

Ističe se da je Odluka o raspisivanju republičkog referenduma usvojena u skladu sa Ustavom i Zakonom o referendumu i građanskoj inicijativi i po propisanoj proceduri u Narodnoj skupštini i u Vijeću naroda RS-a.

U odgovoru, koji je usuglasio Odbor za ustavna pitanja, se navodi da predmetna odluka nema karakter zakonodavnog akta, te da traženje da se donese privremena mjera, prije nego što Ustavni sud BiH ne razmotri zahtjev Narodne skupštine RS-a za preispitivanje odluke Ustavnog suda BiH od 26. studenog 2015. godine, nije osnovano.

Narodna skupština RS-a ističe da je "zahtjev za rješavanje ustavnopravnog spora s entitetom Republika Srpska", kako je to navedeno u zahtjevu člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine, "isključivo politički, a ne pravni akt".

Naglašava se da je u zahtjevu Bakira Izetbegovića "sadržana neprikrivena namjera rušenja legaliteta i legitimiteta RS-a i ustavnopravnog poretka Bosne i Hercegovine koji je verificiran Daytonskim mirovnim sporazumom čime je pravno i faktički verificirano i da je 9. siječanj dan njenog osnivanja".

Neosnovan i neopravdan zahtjev

Entitetski parlament još jednom dodaje da ovaj zahtjev smatra neosnovanim i neopravdanim, kao i razloge i navode podnositelja zahtjeva za donošenje privremene mjere, te naglašava da se "upravo ovim vrši politički pritisak nositelja najviših državnih funkcija na Ustavni sud BiH i derogiranje demokratskih i ustavnih načela o podjeli vlasti i podjeli nadležnosti između BiH i entiteta".

Podsjetimo, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je nedavno da se Srpska u političkom smislu nije udaljila od ranijih opasnosti, koje su sada možda i gore, sofisticiranije, te poručio da nije moguće da Srpska šuti na zahtjev lidera SDA Bakira Izetbegovića da bude ukinut 9. siječanj - Dan Republike.

Dodik je naglasio da stalno dolaze neke nove inicijative, koje su ohrabrile Izetbegovića da mijenja zakon o osnivanju Republike Srpske koji nije bio sporan 23 godine.

"Imamo pravo na svoju Republiku i jednostavno moramo istinite stvari iznositi snagom političke volje. Da biste iznosili političku volju morate imati politički karakter. Ako nemate politički karakter onda je politika druga priča", poručio je Dodik.

Kopirati
Drag cursor here to close