23. godišnjica

Obilježena godišnjica raspuštanja logora Muzej ''Bitka za ranjenike''

Vijesti / Flash | 02. 03. 2017. u 09:06 M.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Na platou ispred muzeja u Jablanici jučer su se okupili bivši hrvatski logoraši i članovi njihovih obitelji, hrvatski ratni vojni invalidi, branitelji i predstavnici medija kako bi obilježili 23. obljetnicu raspuštanja logora Muzej ''Bitka za ranjenike''.  

Predstavnici udruge logoraša su zapalili svijeće i položili vijenac, te su zajedno sa don. Milom Vidićem, koji je predvodio molitvu, pomolili za poginule i umrle lologoraše.

Bivši predsjednik udruge Mirko Zelenika i sam je sudionik ovog logora, prisjetio se tragičnih događaja iz tog vremena te naglasio da se ovdje dogodio zločin nad Hrvatima i kako je potrebno pokloniti se žrtvama. Svoje kratko ali jasno svjedočenje pričali su bivši logoraši Danica Šitum iz Doljana i Srećko Raič iz Grabovice.

''Nažalost i nakon dvadeset tri godine od raspuštanja logora, Tužiteljstvo BiH nije podiglo niti jednu optužnicu protiv odgovorih osoba za formiranje logora Muzej ''Bitka za ranjenike'' Jablanica. Također, sve ovo vrijeme najviši dužnosnici bošnjačke vlasti niječu postojanje logora za Hrvate i uporno ih nazivaju sabirnim centrima, a nažalost to smo čuli i od glavnog tužitelja Tužiteljstva BiH'', rekao je dan prije za Bljesak.info Karlo Marić, jedan od zatočenika jablaničkog logora.

Marić kaže kako je logor osnovalo ratno predsjedništvo Općine Jablanica 15. 4.1993. god., kada su uhićeni i u logor dovedeni prvi Hrvati bez ikakva obrazloženja o razlozima uhićenja. Kaže kako su najprije uhićeni vojnici koji su osiguravali prostorije HVO-a, pa onda svi ostali.

''Nakon toga, točnije 10.5.1993. god. nakon napada Armije BiH na hrvatsko selo Grabovicu u logor su dovedeni zarobljeni pripadnici HVO-a. Također napadom Armije BiH na selo Doljane 28.7.1993. god. prisilno je protupravno u logor dovedeno preko 150 civila iz tog sela. U toj skupini dovedena je i najmlađa osoba u logor dijete starosti od 28 dana te preko 60 djece mlade od 14 godina i veći broj starijih osoba'', rekao je Marić i dodao da su ''u logoru su na najgrublji način kršene ženevske konvencije odvođenje logoraša na prisilni rad na prvu crtu bojišnice, namjerna ubojstva logoraša, njihovo premlaćivanje, silovanje drugi nečovječni postupci prema njima''.

Za zločine počinjene u ovom Muzeju osuđen je Mirsad Tahirović zvani ''Deba'', koji je dobio pet godina zatvora zbog nečovječnog postupanja nad žrtvama hrvatske nacionalnosti u Muzeju “Bitka za ranjenike” i na lokalitetu ''Rogića kuće''.

Nihad Bojadžić zamjenik zapovjednika odreda “Zulfikar” Armije BiH zbog premlaćivanja logoraša u Muzeju Jablanica nepravomoćno je osuđen na jednu godinu zatvora.

''Još nije potvrđena optužnica protiv Bojadžića. On je za 13 točaka optužnice oslobođen. Nije odgovarao za silovanja, ni za premlaćivanja dvojicu- trojice dovedenih zarobljenika iz Doljana. Oslobođen je zato što je visokopozicionirani dužnosnik u Sarajevu njemu dao ''ispričnicu'' da je u to vrijeme on bio u Sarajevu. Njegova odvjetnica je sa žaljenjem konstatirala da su se silovanja, premlaćivanja dogodila u Jablanici, ali da njen klijent nije bio tu'', rekao je Marić i dodao da su mediji naveli da Bojadžić i dalje šeta slobodan Sarajevom, iako je za zločin u Trusini dobio 15 godina zatvora.

Kopirati
Drag cursor here to close