Neprovođenje istrage
Obustavljena istraga o sumnjivoj prodaji zemljišta Arapima
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Istraga pokrenuta zbog sumnji u nezakonitosti prilikom osnivanja tvrtki i sačinjavanja ugovora o kupovini nekretnina između državljana afroazijskog porijekla i BiH još nije dala rezultate, a sarajevsko Kantonalno tužiteljstvo obustavilo je istragu protiv više notara iz BiH.
Služba za poslove sa strancima došla je do podataka o velikom broju fiktivnih tvrtki putem kojih su Arapi ovlastili državljane BiH da u njihovo ime kupuju nekretnine u BiH pošto strani državljani nemaju pravo kupovine nekretnina, piše Glas Srpske.
U taj slučaj uključene su Porezna uprava, sarajevsko Kantonalno tužiteljstvo, Agencija za istrage i zaštitu (SIPA) BiH, Obavještajno-sigurnosna agencija (OBA) BiH i Federalna uprava policije (FUP).
FUP je Kantonalnom tužiteljstvu Sarajevo podnio izvještaje o počinjenom kaznenom djelu i izvršitelju protiv više notara iz BiH za kazneno djelo zloupotreba službenog položaja. Notari su bili osumnjičeni za sačinjavanje ugovora o kupovini nekretnina između državljana afroazijskog porijekla i državljana BiH.
Donijeta odluka o neprovođenju istrage
Glasnogovornik Kantonalnog tužiteljstva u Sarajevu Azra Bavčić kaže da je Kantonalno tužiteljstvo donijelo odluku o neprovođenju istrage.
''Nije bilo elemenata, niti kaznenog djela, a ni odgovornosti. O tome je obaviješten FUP, koji nije uložio pritužbu do isteka roka i predmet je arhiviran'', kaže Bavčićeva.
Glasnogovornik Tužiteljstva BiH Boris Grubešić kaže da u toj instituciji nema predmeta koji se tiče kupovine nekretnina, a u SIPA da su provjere još u tijeku.
Zamjenik direktora Službe za poslove sa strancima Izet Nizam kaže da čekaju povratne informacije.
''Mi smo istražnim institucijama predali sva naša saznanja i dokumenta. Tvrtke su osnivale i osobe koje nikad nisu ni ušla u BiH, niti ovdje imaju mjesto boravka, a ovlastili su državljane BiH da za njih kupuju nekretnine. Tvrtka zatim propadne, a oni postaju vlasnici tih nekretnina. Sve te tvrtke uglavnom su imale osnivački kapital od 2.000 maraka'', kaže Nizam.
Izvršni direktor Demokratske inicijative sarajevskih Srba Jovo Janjić ističe da zemlju oko Sarajeva kupuju notari, jer to zbog zakonskih ograničenja ne mogu učiniti stranci.
Unosan posao za notare
''To je unosan posao i Arapi uglavnom kupuju zemlju koja je na rubnim područjima. Za notare je to pravi posao. Posrednici su i Bošnjaci i Srbi i Hrvati. Uvjet Arapa je da postoje voda i šuma, jer toga nemaju tamo odakle dolaze. Na tom području grade vikendice'', kaže Janjić.
Dodao je da na Ilidži postoje tvrtke i agencije sa arapskim natpisima, a da se u dokumentaciji vodi da su im vlasnici ljudi iz BiH.
''To je samo paravan kako bi se zadovoljilo slovo zakona. Prodana su velika srpska imanja koja su ranije išla u bescjenje. Velika arapska naselja nikla su iznad groblja u Vlakovu, Rakovici, Kakrinju, Hadžićima, Ilijašu, Oseniku'', istakao je Janjić.
U ovoj godini u BiH su osnovane, uglavnom sa sjedištem u sarajevskoj općini Ilidža, desetine agencija za nekretnine čiji su vlasnici iz arapskih zemalja.