Darko Banjac

Od suda traži ćirilicu i srpski jezik

Vijesti / Flash | 05. 12. 2016. u 11:52 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Zastupnik u Narodnoj Skupštini Republike Srpske Darko Banjac ponovno je danas zatražio od Tužiteljstva BiH da mu poziv povodom davanja izjave o održavanju referenduma u Republici Srpskoj dostavi na srpskom jeziku i na ćirilici i naglasio da će se samo na taj način odazvati Tužiteljstvu BiH, prenijela je Srna.

"I prošli put sam dao izjavu da tražim od Tužiteljstva BiH da mi dostavi poziv na srpskom jeziku i na ćirilici, jer prema Ustavu BiH postoji srpski jezik. Ja sam Srbin, pravoslavac, govorim na srpskom jeziku i tražim da mi se dostavi poziv na srpskom jeziku i samo na taj način ću se odazvati Tužiteljstvu BiH", izjavio je Banjac novinarima u Kozarskoj Dubici.

Banjac je naglasio kako je njegovo ustavno pravo da koristi srpski jezik jer je biran da štiti Republiku Srpsku i svoj narod, a novinarima je pokazao poziv Tužiteljstva BiH, pisan na latinici i jeziku dugog naroda, u kojem su navedene riječi "kaznenoga", "kazneno", "u svezi" i druge.

"Ovo možda jeste sitnica, ali neću dozvoliti da Sarajevo ili netko u Sarajevu vrijeđa mene kao Srbina. Tražim poziv na srpskom jeziku. Onda ću se odazvati u Tužiteljstvo BiH, dati izjavu i braniti ono što je demokratsko pravo naroda, a to je referendum", dodao je Banjac.

Rekao je kako smatra da je Tužiteljstvo BiH u političkom sporu i političkoj istrazi koju vodi za krivično djelo koje ne postoji i za koje tereti predsjednika Republike, koji ne može biti odgovoran za tu vrstu krivičnog djela.

"Predsjednik Republike ne donosi odluku o referendumu, koji je, sa druge strane, u skladu sa zakonima i Ustavom Republike Srpske, osnovno sredstvo demokracije", objasnio je Banjac.

Dodao je kako je očigledno da je Ustavni sud više politički nego pravni organ i naglasio da Ustavni sud ne može donijeti odluku i kaže da je rezultati referenduma nisu važeći.

"To pokazuje da se više ne zna je li on politički ili izvršni organ ili zakonodavni organ. Jedno znamo da nije - sud koji tumači Ustav BiH", zaključio je Banjac.

Naglasio je kako je potpisivanjem Daytonskog sporazuma priznata Republika Srpska sa svim svojim nadležnostima i obilježjima koje je do tada imala, te da su protuustavne bile i odluke o ukidanju himne i grba Republike Srpske.

Kopirati
Drag cursor here to close