vjerujete?

Od zemalja okruženja, bh. građani najviše vjeruju policiji

Vijesti / Flash | 08. 05. 2015. u 10:21 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Stupanj povjerenja građana u policijske službe u Bosni i Hercegovini znatno je veći od stupnja u zemljama okruženja. Međutim, niži je od europskog prosjeka i treba se raditi na podizanju. Te informacije kazao je danas u okviru tribine o odgovornosti u radu policija na zapadnom Balkanu, u organizaciji Pointpuls mreže zamjenik ministra sigurnosti BiH Mijo Krešić. Pojasnio je da su ti podaci rezultat istraživanja ranije održanih tribina.

Istaknuo je da su tribine o radu policijskih službenika uvijek dobrodošle te da se iznošenjem ideja i postavljanjem pitanja znatno može poboljšati rad policije.

''Svi trebamo težiti i raditi na tome da nam policija bude bolja, odgovornija i profesionalnija'', dodao je. Mišljenja je da policijski sustav treba stalno i pomno promatrati, dograđivati i modernizirati te prilagođavati novim izazovima, a za što je potrebna volja, znanje, sredstava, odlučnost i suradnja.

''Mnogo jače policije i mnogo jače države ne odgovore uvijek i svakoj situaciji, ali mi se moramo truditi da postignemo europske standarde'', kazao je Krešić.

Rukovoditelj Sektora za unutarnje poslove i javnu sigurnost pri Izaslanstvo EU za BiH Richard Wood je naglasio da se ljudi u zemljama sa stabilnim policijskim strukturama osjećaju zaštićenije i uvjerenije te da je to jedan od razloga zbog čega EU stavlja naglasak putem svoje pomoći na jačanje policijskih organa i izradu antikorupcijskih i drugih strategija.

''Povjerenje u policiju i njihovu odgovornost je preduvjet za borbu protiv kriminala'', rekao je Wood. Podsjetio je na istraživanje koje pokazuje da je interna kultura policijskih snaga najvažniji faktor koji utječe na policijsko ponašanje.

''Kako se policijskim službama upravlja tako će se i oni ponašati prema ljudima. Interna kultura organizacije se mora usmjeriti na pozitivno ponašanje unutar redova'', naveo je. Organizator tribine je mreža Pointpuls koju čini pet nevladinih organizacija: Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP), Balkanska istraživačka mreža (BIRN) iz Beograda, Centar za sigurnosne studije (CSS) iz Sarajeva, Institut alternativa (IA) iz Podgorice i Kosovski centar za bezbednosne studije (KCSS).

Kopirati
Drag cursor here to close