Bez većine
Odbijen prijedlog: Zakon o trošarinama razmatrat će se u redovitoj proceduri
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Zastupnici Zastupničkom doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine odbili su danas na hitnoj sjednici u Sarajevu da zakon o trošarinama kojim se predviđa povećanje trošarina na naftu i naftne derivate od 15 feninga, bude razmatran po hitnoj proceduri.
Za hitnost procedure bilo je 19 zastupnika, 19 ih je bilo protiv, i jedan suzdržan te nije bilo opće većine. Nije prihvaćeno ni da se zakon razmatra po skraćenoj proceduri jer je 16 zastupnika bilo ZA, a 21 protiv takve procedure.
Za hitnost procedure za izmjene zakona o trošarinama glasovali su zastupnici Stranke demokratske akcije (SDA) Šefik Džaferović, Amir Falić, Safer Demirović, Nermina Kapetanović, Asim Sarajlić i Hazim Rančić, te zastupnici Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) Borjana Krišto, Predrag Kožul, Monika Tomić i Nikola Lovrinović.
Također "za" su glasovali i zastupnici Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Miroslav Milovanović, Lazar Prodanović, Dušanka Majkić, Staša Košarac i Nikola Špirić, kao i zastupnici Saveza za bolju budućnost (SBB) Mirsad Đonlagić, Damir Arnaut, Mirsad Isaković i Fehim Škaljić.
Protiv hitne procedure glasovali su zastupnici SDA Šemsudin Mehmedović, Salko Sokolović i Sadik Ahmetović te nezavisni zastupnik Senad Šepić, koji je također bio zastupnik SDA i zastupnik te stranke u Domu.
Također, zastupnici Srpske demokratske stranke (SDS) odbili su hitnu proceduru. Protiv nje su glasovali Mladen Bosić, Aleksandra Pandurević, Đorđo Krčmar, Nenad Lalić i Borislav Bojić te nezavisni zastupnik Jovan Vukovljak i Momčilo Novaković (NDP) koji su u koaliciji Saveza za promjene (SzP).
Za hitnu proceduru nisu bili ni zastupnici Demokratske fronte (DF) Željko Komšić, Damir Bećirović, Mensura Beganović, Maja Gasal-Vražalica i Hanka Vajzović te zastupnici Socijaldemokratske partije (SDP) Denis Bećirović i Saša Magazinović kao i zastupnik Bosanskohercegovačke patriotske stranke (BPS) Zaim Backović.
Suzdržan je jedino bio zastupnik Stranke demokratske aktivnosti (A-SDA) Jasmin Emrić.
Sjednici nisu nazočili Milica Marković (SNSD), Diana Zelenika (HDZ 1990) i Mirsad Mešić (SDP).
Hitna procedura usvajanja zakona, kakva je predložena i za još dva zakona koji su iz tog seta, znači da nije moguće podnositi amandmane na utvrđeni tekst zakona, a zastupnici su odbili i za ostale zakone da se izjašnjavaju po hitnoj ili skraćenoj proceduri.
Tako će izmjenama zakona o trošarinama u BiH, o uplatama na jedinstveni račun i raspodjeli prihoda, te o sustavu neizravnog oporezivanja u BiH, biti razmatrano u redovnoj proceduri.
''Ne znamo procedure na državnoj razini, samo znamo da je odbijeno da se zakon o trošarinama razmatra po hitnoj proceduri. Mi smo učinili sve da ukažemo građanima, i sa stručnim ljudima i političkim strankama, da kažemo da su trošarine bitne'', rekao je novinarima federalni premijer Fadil Novalić u Mostaru.
Napomenuo je kako je prva trošarina iscrpljena sve do 2019. godine.
''Zato ovako slabo gradimo, ona je kako bi narod rekao već pojedena i bila nam je potrebna druga trošarina jer imamo 25-30 centi jeftinije gorivo nego periferija, a sve zemlje periferije ubrzano grade ceste, čak i Albanija, Kosovo, Srbija, svi grade zahvaljujući baš skupljem gorivu. Propustili smo puno vremena da to uradimo, no nije problem gubljenja vremena u ove dvije-tri godine, jer trošarina je dugoročni izvor našeg financiranja autoceste za sljedećih 20 godina, samo je problem veza između trošarina i pisma namjere, tj. aranžmana MMF-a u ovom momentu'', dodao je Novalić.
Federalni ministar prometa i veza Denis Lasić kazao je kako ih je neusvajanje Zakona o trošarinama ''malo poremetilo''.
''Mi smo nekako u pripremi konferencije u posljednje vrijeme kao Vlada zajedno sa premijerom Novalićem dogovorili financiranje kompletne dionice od Svilaja sve do Počitelja, tj. Bijače, no ovo neusvjanje Zakona o trošarinama nas je poremetilo, iako imamo tu dosta dionica za koje smo se odlučili financirati na drugi način, tako da idemo raditi ono što imamo. Uvjeren sam da će u dogledno vrijeme Zakon o trošarinama biti operativan, a koji će nam dati novi zamah ne samo za izgradnju koridora Vc, nego i za ovaj veliki projekt modernizacije magistralnih cesta u okviru cesta Federacije BiH, gdje je riječ o 170 milijuna eura'', prokomentirao je Lasić.
Dodatni prihodi od trošarina bili bi utrošeni za izgradnju autocesta i cesta, a ovim bi se omogućilo aktiviranje već zaključenih kreditnih sporazuma s Europskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD), Kuvajtskim i OPEC fondom te nastavak aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).
Nakon što hitna i skraćena procedura nije prihvaćena ni za Prijedlog zakona o osiguranju depozita u bankama BiH, sjednica je okončana.