Bacanje patriotizma
Oglasio se malinar i spominje '92.
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Obećao sam bio sebi i onima oko mene da se neću više oglašavati na temu koja je ovih dana udarna vijest u našoj zemlji, ali gledajući ljude koji me istinske vole i njihovu bol odlučio sam ipak nešto još reći'', napisao je na Instagramu Fikret Hodžić, vlasnik firme Srebrena malina koja je uvezsla respiratore u BiH a koji se mogu koristiti samo u bozilima hitne pomoći i koji su preskupo plaćeni.
Pročitajte još
''Krenut ću redom. Prvo su rekli da nemam dozvolu za uvoz respiratora pa se onda desilo da imam. Onda su rekli da sam zaredio pet milijuna, a evo dok ovo pišem stiže vijest da sam nešto manje od milijuna. Siguran sam da će ova cifra ići još dosta niže. Također, vjerujem da će u danima koji dolaze biti još mnogo laži i 'dobro' spremljenih plaćenih tekstova. Uspjeli su u tome, priznajem. Odlučni su zapravo da uništite ono što su neki započeli 92. Šteta je ogromna. Pozivam Tužiteljstvo BiH da što prije počnu raditi na slučaju 'Srebrena malina', neka ispitaju svaki segment našeg poslovanja od nastanka naše firme. Ja kao vlasnik i odgovorno lice spreman sam za svaku neregularnost snositi posljedice koju nalaze zakon. Na kraju, ponosan sam na ono što je uradila Srebrena malina. Mi možda za sedam dana nećemo moći dalje, ali ostaje istina da je ova kompanija, iz sela Sućeska jedina koja je u regionu uspjela za deset dana od dana uplate u BiH da uveze 100 komada respiratora. Svi oni koji su iskoristili ovu situaciju za vlastitu promociju, poput također mog prijatelja Badnjevića, mogu mi se javiti i dostaviti po njihovim cijenama još 100 respiratora jer imamo upit od jedne komšijske zemlje za prodaju, pa će nam biti drago da ovoga puta zaradimo malo više nego u BiH i na taj način našu firmu spasimo od propadanja. Neka Bog čuva ovu zemlju, ljudima u njoj neka moja priča bude opomena da ne ruše tuđe snove i neka ja budem zadnji koji je iz ove zemlje morao otići da bi nekim drugima bilo komotno!", kazao je Hodžić.
Podsjećamo, u slučaj se uključilo i Tužiteljstvo BiH kako bi se otkrili svi detalji oko ove nabavke o kojoj, čini se, nitko ništa ne zna. Premijer Federacije Fadil Novalić sve je svalio na Federalnu upravu civilne zaštite.
Nakon što su respiratori svečano dočekani, ispostavilo se da je dobavljač respiratora tvrtka Srebrena malina iz Srebrenice registrirana za uzgoj te preradu voća i povrća i da su kineski respiratori plaćeni su oko pedeset tisuća eura po komadu, dok oni zapadnih proizvođača na tržištu stoje između 35 i 40 tisuća eura.
Tek nakon uvoza ova je zadruga dobila odobrenje od Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH za uvoz medicinske opreme, a verifikacijski laboratorij za medicinsku opremu Verlab iz Sarajeva naveo je kako se nabavljeni respiratori ne koriste u klinikama, nego u vozilima hitne pomoći.
Ranije je u sumnjivim nabavama testova za otkrivanje koronavirusa sudjelovala kompanija Cubicus koja se bavi poslovima restauriranja namještaja, a pokrenuta je istraga i protiv dvije građevinske tvrtke prijavljene za prijevaru jedne europske tvrtke nabavi zaštitne medicinske opreme za covid-19..