Posmrtni ostaci

Okončana revizija mrtvačnice Sutina; ustanovljen identitet 29 osoba

Vijesti / Flash | 28. 04. 2015. u 12:14 Z.D.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Predstavnici Tužiteljstva BiH, Tužiteljstva Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ), Instituta za nestale osobe BiH i Međunarodne komisije za nestale osobe susreli su se danas u Mostaru kako bi razgovarali o nalazima i preporukama koje bi pratile okončanje sveobuhvatne revizije neidentificiranih posmrtnih ostataka u mrtvačnici Sutina.

Kako je priopćeno iz Instituta za nestale osobe BiH, NN radna grupa je dobila zadatak izvršiti reviziju stanja u 12 mrtvačnica u BiH koje čuvaju posmrtne ostatke nestalih osoba.

Tužiteljica Vesna Pranjić iz Tužiteljstva HNŽ-a ocjenila je sastanak iznimno korisnim kazavši kako su dogovoreni konkretni koraci u procesu predstojećih identifikacija i istražnih radnji.

NN radna grupa je izvršila reviziju 204 seta posmrtnih ostataka koji su se nalazili u mrtvačnici Sutina. Uvidom u postojeću dokumentaciju te kroz provođenje dodatnih forenzičkih ispitivanja, članovi ove grupe došli su do 29 novih identiteta.

Radna grupa je sačinila jasan plan kako bi riješila više od polovice revidiranih NN slučajeva od onoga trenutka kada se krene s daljnjom analizom i procesom.

Kako se navodi u priopćenju, tamo gdje su ustanovljeni novi identiteti, Tužiteljstvo BiH će izdati nalog koji potvrđuje smrt te stvara pretpostavke da se ti posmrtni ostaci ukopaju.

Predsjedavajući Kolegija direktora Instituta za nestale osobe BiH Milutin Mišić kazao je kako se revizija mrtvačnica pokazala ispravnom odlukom te kako to dosadašnji rezultati i pokazuju.

"U idućim mjesecima očekujemo da će se riješiti i pitanje budućeg načina čuvanja posmrtnih ostataka u mrtvačnicama u BiH, čime će se ovaj proces učiniti ekonomičnijim", rekao je Mišić.

U BiH više od 3 000 koštanih uzoraka dobivenih od lokalnih vlasti nemaju podudarnost s genetskim profilima iz više od 9 000 referentnih genetskih uzoraka koje je ICMP-u dragovoljno dalo više od 27 000 članova obitelji nestalih osoba.

ICMP pruža podršku lokalnim vlastima u njihovom nastojanju da zaključe zašto se pojedini koštani uzorci ne podudaraju s postojećim genetskim profilima, kao i u nastojanju da riješe ovaj problem.

Sam proces revizije je započeo 2013. nakon inicijative Tužiteljstva BiH. Do danas, revizija je izvršena u tri mrtvačnice i to u mrtvačnicama Sutina, Nevesinje, Goražde.

Timovi za reviziju trenutno rade u dvije najveće mrtvačnice, u Visokom i Komemorativnom centru Tuzla. Ovdje se također čine značajni napretci u procesu. Planirano je da ovaj posao bude okončan u svim mrtvačnicama u BiH do sredine 2016., navodi se u priopćenju.

Kopirati
Drag cursor here to close