Okretanje budućnosti
Onaj tko nas vraća u prošlost, čini štetu BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić do jučer nije komentirao prošlotjednu odluku Vlade Republike Srpske da prekine suradnju s Državnom agencijom za istrage i zaštitu (SIPA) te Sudom i Tužiteljstvom, BiH, kao ni činjenicu da su naknadno promijenili stav.
U razgovoru za Dnevni avaz Ivanić kaže da je htio imati kompletnu pismenu informaciju o onome što se događalo u Bosanskom Novom 10. prosinca, kada su uhićena petorica osumnjičenih za ratne zločine.
''Iz usmenih saznanja imam informaciju da je sve išlo u skladu s procedurama koje su i ranije primjenjivane, a da je na sličan način izvršen i pregled Policijske stanice u Goraždu u Federaciji. Dobio sam informaciju da su pripadnici MUP-a RS i SIPA-e surađivali i da je to bilo vrlo korektno. Zato ja i nisam izlazio s nekim oštrim stavovima i smatram da funkcioniranje SIPA-e treba biti u skladu s dosadašnjom praksom i ne vidim apsolutno nikakav problem u tome'', kazao je Ivanić i dodao da mu je drago što je došlo do smirivanja situacije.
Ivanić ističe da je ovaj slučaj pokazao koliko je stanje u BiH rovito, ali i kako je u svemu ovom važno imati razuman pristup.
''Previše emotivne reakcije apsolutno nisu dobre i ja sam se uvijek trudio i trudit ću se i ubuduće da reakcije takve vrste ne dolaze. Uporno ponavljam da je jedini izlaz za BiH okretanje budućnosti, a ne prošlosti i bit će manje sukoba. I svako onaj tko nas vraća na prošle teme, ma koliko bio uvjeren da je u pravu, čini štetu prvo sebi, pa onda i cijeloj BiH'', podcrtao je Ivanić.
Ističe da je raspletu krizne situacije doprinio i odlučan stav čelnika SIPA-e i Ministarstva sigurnosti, koji su za to, kaže, imali političku podršku Saveza za promjene.
''Mislim da je to bio jasan znak da mi imamo svoje mišljenje i da ćemo se ponašati u skladu sa svojim viđenjem rada SIPA-e'', rekao je Ivanić.
Procjene Ivanića su da aktualna situacija i događanja ne mogu zakočiti europski put BiH. Prvenstveno zbog toga jer će se, kako kaže, obje entitetske vlade truditi da provedu reforme da bi zauzvrat dobile novac MMF-a i osigurale stabilnost proračuna.
''Smatram da je najkritičnija stvar u tome, definitivno, donošenje mehanizma koordinacije i ja mislim, kad se i taj instrument usvoji, da nećemo imati problem za aplikaciju za članstvo u Europsku uniju'', istakao je Ivanić za Avaz.