Dani lete...
Opet novi rok: Formiranje vlasti će se nastaviti za četiri ili pet dana
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Nakon što je utvrđeno da nije ispoštovana ustavna odredba o brojčanoj zastupljenosti konstitutivnih naroda proces imenovanja nove Federalne vlade mogao bi biti nastavljen za četiri ili pet dana'', rekao je za Fenu federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Adil Osmanović (SDA), dodavši kako prepreke nisu nepremostive.
Pročitajte i:
''Radi se više o manjim nesporazumima koje trebamo riješiti kada je u pitanju Vlada FBiH i Vijeće ministara BiH'', kaže Osmanović.
U predloženom sastavu Vlade bilo je sedam Bošnjaka, pet Hrvata i četiri Srbina, što nije u skladu s Ustavom FBiH, po kojem Vlada FBiH treba da broji osam bošnjačkih ministara, pet hrvatskih i tri srpska i da najbrojniji narod može u dogovorima s partnerima jednu poziciju ustupiti ministru iz reda ostalih.
Za sastav nove Vlade FBiH Demokratska fronta je predložila troje Srba i jednog Bošnjaka, HDZ BiH pet Hrvata i jednog Srbina, a SDA šest ministara Bošnjaka, podsjeća Fena.
Upitan čeka li se trenutno da HDZ BiH predloži kandidata iz reda Ostalih kako bi se formirala Federalna vlada, Osmanović je za Fenu kazao kako ne želi ništa prejudicirati te podsjetio da "sada imamo poziciju da Demokratska fronta traži tri ministra iz reda srpskog naroda i jednog ministra iz reda bošnjačkog naroda".
''Po tom bi trebalo da HDZ BiH ponudi pet ministara iz reda hrvatskog naroda i jednog iz reda Ostalih, ali treba se sjesti i dogovoriti'', naglasio je Osmanović.
Tvrdi da će se s ozbiljnošću i odgovornošću političkih stranaka iznaći rješenje u sljedećih četiri do pet dana i za Vladu FBiH i za Vijeće ministara BiH. Sastanci koalicijskih partnera SDA, HDZ-a BiH i Demokratske fronte, po njegovim riječima stalno se održavaju, ali nije upoznat da će biti službenih sastanaka.
''Propust koji je napravljen nakon pregovora je taj što nije napravljen dokument koji bi potpisale sve tri političke stranke kada je u pitanju Vlada FBiH'', kazao je Osmanović.
Ocijenio je da se nakon što je postignut dogovor morao potpisati dokument u kojem bi točno stajalo što koja stranka dobiva, uz nacionalnu pripadnost. Smatra da je tu došlo do određenih nesporazuma i mogućnosti da se prave neki nesporazumi.
''Ovdje je pitanje dobre suradnje političkih faktora i stranaka koje će raditi u Vladi FBiH. Ako se to u startu naruši i ako u startu imate nepovjerenje političkih aktera vrlo je teško raditi u takvoj vladi. To treba što prije prevladati i vratiti povjerenje između političkih stranaka i kadrova koji će raditi u Vladi FBiH, jer su pred nama veliki izazovi'', zaključio je za Fenu Osmanović.