Povećana sredstva
Opsenica: Sređivanje zdravstvenog sustava jedan od prioriteta Vlade HNŽ
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U povodu najavljenog početka pregovora između predstavnika Vlade Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) i predstavnika sindikata zaposlenih u zdravstvu, županijski ministar zdravstva Goran Opsenica u izjavi za Fenu kazao je kako je Vlada svjesna složene situacije u kojoj se nalazi sustav zdravstva, naglasivši kako je njegovo dovođenje u održivo stanje jedan od prioriteta Vlade HNŽ.
''Iako se u sustav zdravstva svake godine investira znatno više novca od prethodne, materijalna prava djelatnika ostala su ista'', kazao je ministar Opsenica.
Pojasnio je kako su, primjerice, proračunska i izvanproračunska sredstva, sredstva Zavoda zdravstvenog osiguranja (ZZO) i Proračuna HNŽ za financiranje zdravstvenih ustanova u županiji od 2012. do 2018. godine povećana za 30 posto, a materijalni status djelatnika u zdravstvu u tom razdoblju ostao je nepromijenjen.
Pročitajte još
Prošle godine iz Financijskog plana ZZO-a HNŽ zdravstvenim ustanovama je uplaćeno 97,6 milijuna maraka. Rebalansom Financijskog plana ZZO-a HNŽ za 2017. godinu zdravstvene ustanove dobile su dodatnih 9,5 milijuna maraka, a iz županijskog proračuna za 2017. godinu, kroz razne vidove, investirano je još četiri milijuna.
No, ni to nije utjecalo na poboljšanje materijalnog statusa djelatnika u zdravstvu, navodi Opsenica.
''Za ovu godinu Financijski plan ZZO-a HNŽ predviđa više od 104 milijuna maraka za financiranje zdravstvenih ustanova, no sumnjam da će to poboljšati materijalni status djelatnika u zdravstvu, a spomenuti iznos predstavlja 79,69 posto Financijskog plana ZZO-a HNŽ, što je u postotku najveće izdvajanje u Federaciji BiH'', kazao je ministar Opsenica.
Dodao je kako će izdvajanja Vlade HNŽ u 2018. godini biti veća nego u prethodnoj godini, no sve to skupa, kako je naglasio, nije jamstvo da će se poboljšati materijalni status djelatnika u zdravstvu.
Po riječima ministar Opsenice, zbog svega navedenog Vlada HNŽ je u više navrata pozvala rukovodeće i upravljačke strukture zdravstvenih ustanova da racionaliziraju poslovanje i harmoniziraju primanja, kako bi time dali svoj doprinos poboljšanju materijalnog statusa djelatnika u zdravstvu.
''Jedino prihvaćanjem ove preporuke od strane upravljačke strukture zdravstvenih ustanova, uz neupitnu spremnost Vlade da radi na poboljšanju materijalnog statusa djelatnika u zdravstvu, moguće je to i ostvariti. Ovakav pristup svih dionika zdravstvenog sustava i činjenica da je Vlada spremna socijalnim partnerima predložiti da se status djelatnika u zdravstvu dugoročno veže za realne ekonomske pokazatelje put su ka ostvarenju zacrtanog cilja'', naglasio je ministar Opsenica u izjavi za Fenu.