Izvlačili novac iz Zavoda

Optužnica protiv ljekarni i liječnika zbog zloupotrebe recepata

Istraga Tužiteljstva je uslijedila nakon što je Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) prije osam godina otkrio kako su pojedini liječnici i ljekarnici preko lažnih i prepravljenih recepata izvlačili novac iz ZZOUSK.
Vijesti / Flash | 15. 02. 2023. u 10:27 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Kantonalni sud u Bihaću je potvrdio optužnicu Kantonalnog tužiteljstva Unsko-sanskog kantona (USK) protiv vlasnice apoteka iz Bihaća Aide Alagić i još četiri osobe da su preko prepravljenih recepata izvlačili novac iz Zavoda zdravstvenog osiguranja (ZZO) USK.

Prema optužnici, Alagić je tijekom 2015. godine organizirala i rukovodila grupom za organizirani kriminal tako što je preko apoteka koje je osnovala ili onih u kojima je imala utjecaj – „Kovačević“, „Europharm“, „Mr. ph. Aida Alagić“ i „Gradska apoteka Bihać“ – uvećavala količinu lijekova koji su izdati pacijentima ili je Zavodu fakturirala druge, uglavnom skuplje lijekove.

Refika Purić, doktorica Doma zdravlja u Velikoj Kladuši, optužena je da je u prazne blankete recepata upisivala određene terapije pacijentima koje nije ordinirala, nakon čega je apotekama fakturirala iznos za lijekove koji su napisani iako ih pacijenti nisu podigli.

Krivotvorenje isprave

Pored njih dvije optužene su i magistrice farmacije Zejna Harbaš iz Bihaća i Maida Mesić iz Cazina te Helma Boškailo, direktorica „Gradske apoteke Bihać“, za prevaru u privrednom poslovanju, krivotvorenje isprave i krivotvorenje službene isprave.

Tužiteljstvo USK ih tereti da su na ovaj način omogućile apotekama protupravnu imovinsku korist: „Europharmu“ 39.127 KM, apoteci „Kovačević“ 4.999 KM, „Mr. ph. Aida Alagić“ 4.252 KM te „Gradskoj apoteci Bihać“ 4.380KM.

''Optužnica je rezultat iscrpne istrage Tužiteljstva, tijekom koje je saslušano skoro 400 svjedoka, te je sudu predloženo izvođenje preko 6.000 materijalnih dokaza'', navedeno je u priopćenjju Tužiteljstva USK.

Istraga Tužiteljstva je uslijedila nakon što je Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) prije osam godina otkrio kako su pojedini liječnici i ljekarnici preko lažnih i prepravljenih recepata izvlačili novac iz ZZOUSK.

Novinari CIN-a su pronašli da su bihaćki doktori Mehmed Hukić i Amir Cerić prepisali 212 recepata pacijentima, bez njihovog znanja. Pacijenti nisu ni bili na pregledu niti su preuzeli prepisane lijekove.

Komisija za kontrolu

Naime, Zavod je 2015. godine formirao Komisiju za kontrolu prepisivanja i izdavanja lijekova koja je metodom slučajnog uzorka analizirala rad ljekara Doma zdravlja „Bihać“ za prvih šest mjeseci te godine. Pregledano je između 100 i 200 kartona pacijenata svakog ljekara.

Analiza ovog izvještaja koju su radili novinari pokazala je da su recepti ljekara Hukića i Cerića najčešće realizirani preko apoteka „Europharm“ i „Kovačević“.

Alagić je tada novinarima rekla da ne priznaje nalaze Komisije jer ugovor između Zavoda i ovih apoteka ne predviđa takvu kontrolu.

Nakon objave priče ovim ljekarima je na mjesec dana oduzeto ovlaštenje za prepisivanje lijekova. Međutim, Hukić i Cerić nisu bili predmet istrage Tužilaštva koja je dovela do ove optužnice.

Također, prema internoj istrazi Doma zdravlja u Cazinu, ljekar ovog doma zdravlja Senad Selimović je za mjesec dana prepisao oko 600 recepata koji su realizirani u samo jednoj apoteci. On je to uradio u aprilu 2013. kada je službeno bio na godišnjem odmoru.

''Događalo se u tom mjesecu da je po jednom pacijentu prepisao čak i po 18 pakiranja Loprila'', rekao je tadašnji direktor Doma zdravlja u Cazinu Muris Halkić novinarima CIN-a.

U ranijem razgovoru s novinarima Selimović je negirao ove optužbe. Rekao je da je recepte držao nepopunjene u svom radnom stolu: „Neko je sigurno imao pristup mom faksimilu (…), neko drugi je napisao te recepte“.

Tužiteljstvi USK je krajem 2019. godine obustavilo istragu protiv doktora Selimovića zbog nedostatka dokaza.

Kopirati
Drag cursor here to close