Konvencija o ekstradiciji
Orić se vraća kući
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Savezni ured za pravdu Švicarske je danas po pojednostavljenom postupku odobrio izručenje Nasera Orića Bosni i Hercegovini.
Švicarski federalni ured za pravdu priopćio je kako je Orićevo izručenje BiH prihvaćeno u takozvanom pojednostavljenom postupku obzirom da je i sam Orić pristao na izručenje u našu zemlju.
"Orić je rekao da se slaže sa izručenjem u BiH i to je omogućilo Uredu za pravdu da odmah prihvati izručenje u pojednostavljenom postupku. Brza odluka je bila moguća u skladu s kriterijima Europske konvencije o ekstradiciji koja daje prednost zahtjevu vlasti u BiH jer su zločini za koje se Orić sumnjiči počinjeni na teritoriji te zemlje a i Orić ima državljanstvo BiH", navodi se u priopćenju.
Švicarske vlasti nisu željele davati komentar kada bi Orić mogao biti izručen u BiH.
Naime, Ministarstvo pravde BiH je proslijedilo u srijedu Švicarskoj službeni zahtjev Tužiteljstva BiH za izručenje Nasera Orića Bosni i Hercegovini, dok je Srbija službeni zahtjev za izručenje Orića dostavila još 22. lipnja.
Kako je navedeno u zahtjevu, Orićevim izručenjem pravosuđu Srbije bi ugrozio predmet 'Naser Orić i drugi' koji se vodi pred pravosuđem BiH, koje je nadležno za procesuiranje ovog predmeta.
U navedenom predmetu, koji je pokrenut 2006. godine, Naser Orić je ispitan 2008. godine po zahtjevu Okružno tužiteljstvo Bijeljina, a predmet je 2009. godine, odlukom Suda BiH preuzet u nadležnost Tužiteljstva BiH i Suda BiH.
''S obzirom da se radi o osobi koja je državljanin BiH i dostupan pravosudnim organima, te da se odaziva na pozive pravosudnih organa, u navedenom predmetu nije traženo određivanje mjere pritvora ili drugih mjera zabrane'', navelo je Tužiteljstvo BiH.
Orić je uhićen 10. lipnja, a njegovo privođenje izazvalo je burne reakcije javnosti. Zbog toga je član Predsjedništva BiH, Bakir Izetbegović, poručio srbijanskom kolegi Tomislavu Nikoliću da ne dolazi u BiH te da je slučaj Orić ispit za odnose dvaju država.
Zbog njegova uhićenja prijetilo se i odgađanjem kolektivnog ukopa srebreničkih žrtava 11. srpnja u Potočarima te su se potpisivale peticije za njegovo oslobađanje.
S druge pak strane, pojedini izvori iz europske diplomacije naveli su kako je Orićevo uhićenje samo test za regionalne lidere.
''Zapad se želi posvetiti problemima s Rusijom i terorizmom, zbog čega insistira da se na zapadnom Balkanu srede stvari jednom za uvijek. Zbog toga su političari u regiji prethodnih dana bili testirani, odnosno pomno se pratilo šalju li u kriznim situacijama poruke pomirenja ili opet potpaljuju stare vatre'', naveli su izvori.