Jednakopravnost
Osigurati da narodi jedni drugima ne biraju predstavnike
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Premijer Republike Hrvatske Andrej Plenković kazao je danas u Mostaru da su izmjene Izbornog zakona Bosne i Hercegovine aktualna politička tema političkih stranaka i institucija u BiH.
Plenković i o pobačaju, LGBT i zločinima: Hrvatska će ozbiljno razmotriti zločine Armije BiH
''Zainteresirani smo da se nađe odgovarajuće rješenje o promjenama Izbornog zakona koji bi osigurao da ne dolazi do situacije u kojoj jedan narod drugom bira člana Predsjedništva BiH'', istaknuo je Plenković.
Naglasio je i da je stav Hrvatske narodne zajednice (HDZ) BiH, Hrvatskog narodnog sabora (HNS), ali i stav Vlade Hrvatske kao i njegov da treba naći rješenje u kojem će Hrvati kao konstitutivni narod imati punu ravnopravnost i biti u poziciji da bira svog legitimnog predstavnika u Predsjedništvu BiH.
Izrazio je uvjerenje da će i drugi akteri imati razumijevanje za duh Daytonskog mirovnog sporazuma u kojem je preciziran koncept - jedna država, dva entiteta i tri ravnopravna konstitutivna naroda.
''U tom duhu bilo je izvjesno da su i tri člana Predsjedništva iz tri konstitutivna naroda i njihovi legitimni i legalni predstavnici '', zaključio je Plenković.
Na ovaj način Plenković je komentirao pitanje novinara je li s visokim bh. dužnosnicima tijekom susreta u Mostaru razgovarao o temi izmjena Izbornog zakona BiH.