Za 10 godina
Otišlo više od 5.000 zdravstvenih radnika
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Odlazak zdravstvenih radnika iz Bosne i Hercegovine u potrazi za boljom budućnošću sve je evidentniji. U posljednjih deset godina našu zemlju je napustilo više od 5.000 medicinskih sestara i tehničara, a samo u prošloj godini iz registra komore medicinskih sestara se po osnovu odlaska u inozemstvo iščlanilo njih 150.
Elvira Hukić jedna je od mnogih koja pohađa kurs njemačkog jezika. Cilj, otići vani, jer i nakon završene medicinske škole i pravnog fakulteta, nema dana radnog staža u struci nego već 12 godina radi kao trgovac.
"Njemački jezik učim isključivo zbog potrebe. Tko može voljeti više neku drugu državu i jezik nego svoj? Što meni sa 37 godina treba da se mučim, da lomim jezik, da izgovaram njemački, da se trudim da učim ali moram da bih omogućila bolju budućnost svojoj obitelji i sebi", kaže medicinska sestra i diplomirani pravnik Elvira Hukić.
Broj medicinskih sestara i tehničara koji razmišljaju kao Elvira iz dana u dana sve je veći. U posljednjih 10 godina našu zemlju napustilo je više od 5.230 medicinskih sestara/tehničara, a samo u prošloj godini iz komore se po osnovu odlaska u inoszemstvo iščlanilo njih 150. Uzevši u obzir da oni čine jednu trećinu ukupnog broja uposlenih u zdravstvenom sustavu, posljedice njihovog odlaska su već primjetne.
"Primijetili smo da nam nedostaje operativaca, da nam nedostaje stručnih kadrova, da nam nedostaje kadrova koji mogu trenutno odgovoriti u određenom obimu posla. Neka radna mjesta su zamijenjena prekvalificiranim kadrovima, dosta vremena treba da se osposobi taj mladi kadar", rekla je predsjednica Komore medicinskih sestara/tehničara u ZDK Sabina Čolić.
"Na neki način dolazimo u situaciju da se mi ustvari školujemo u srednjim medicinskim školama i na fakultetima za neku drugu državu", mišljenja je Nino Hasanica, diplomirani medicinski tehničar.
S druge strane, ne idu samo oni koji nemaju posao, porazna je činjenica da idu oni sa više od 10 godina radnog staža, odnosno već radno osposobljen kadar, ističu iz Komore.
Primjer je Šejla Mujić Begagić, s 14 godina staža i stalnim zaposlenjem. Ističe, ne ide zbog novca nego sveopće nestabilnosti u našoj zemlji.
"Čitav sustav u Bosni i Hercegovini je kolaps, počevši od prava zdravstva, a o politici da ne pričam, nijedna zemlja nema pet, predsjednika, tri predsjednika, svi imaju jednog, jedino BiH ima tri, i svađaju se tko će zastavu da nosi, koja će zastava da visi, a tolika problematika u državi", kaže diplomirana medicinska sestra Šejla Mujić-Begagić.
"I meni će biti jako teško otići, bit će mi teško ostaviti obitelj, bit će mi teško ostaviti prijatelje. Ali ja moram otići zbog svoje djece, moja djeca nemaju ovdje budućnost, nemam je ni ja. Ako postoji prilika negdje tamo da djeca imaju bolju budućnost, da odrastaju u zdravijoj i sigurnijoj sredini. Zašto ja to svojoj djeci ne bih omogućila?", dodaje Elvira Hukić.
Iako nema preciznih službenih podataka o broju građana BiH koji su napustili domovinu i otišli da žive i rade u drugim državama, prema istraživanju Unije za održivi povratak i integracije BiH našu zemlju je u proteklih 9 godina napustilo pola milijuna stanovnika. Taj broj će se, po svemu sudeći, povećavati, jer na satu, kojem je prisustvovala ekipa BHRT-a, skoro svi su rekli da će, nakon naučenog njemačkog jezika, zasigurno ići ka zemljama Zapada.