Novi zakon

'Ovo je samo početak borbe za prava branitelja'

Oni očekuju skoru primjenu sva tri zakonska rješenja koja bi omogućila isplatu braniteljskih naknada i početak ostvarenja prava ove populacije.
Vijesti / Flash | 19. 07. 2019. u 14:28 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Foto: Cazin.net / Prosvjedi branitelja

Zakon o demobiliziranim braniteljima i članovima njihovih obitelji koji je jučer prihvaćen i u Domu naroda Federalnog parlamenta za braniteljsku populaciju je samo početak borbe za njihova prava, kažu u Savezu demobiliziranih braniteljaTuzlanskog kantona.

Oni očekuju skoru primjenu sva tri zakonska rješenja koja bi omogućila isplatu boračkih naknada i početak ostvarenja prava ove populacije.

Predsjednik Saveza demobiliziranih branitelja TK Muzijet Kahrimanović podsjeća da je od 2010. godine, kada je postojeći zakon stavljen izvan snage, do danas uloženo dosta napora za usvajanje zakona.

Smatra da ovo nije njegova konačna verzija i da će u narednom vremenu predlagati njegove izmjene, dodajući da postoje neke regulative koje bi, ističe, trebale poboljšati položaj branitelja.

''To su prednosti pri zapošljavanju, za koje se nadamo da neće biti samo fiktivne te da će se primjena osigurati kroz dopunske akte jer branitelji ne traže milostinju nego mogućnost da rade u firmama ili poduzećima ili kroz samozapošljavanje'', dodao je.

Video: Kahrimanović: Ovo je samo početak borbe za prava boraca

Procjena je da će od 20.000 demobiliziranih branitelja koji će ostvariti prava, pet do sedam tisuća biti s područja Tuzlanskog kantona.

Kahrimanović napominje da slijedi provedba ovog zakona na kantonalnoj razini i osiguravanje sredstava za naknade koje zakon propisuje.

''Znamo da su kantoni u teškim pozicijama, a neki kantoni neće možda biti u prilici da to realiziraju, ali mi ćemo na području Tuzlanskog kantona ući u pregovore s kantonalnom vladom'', najavio je Kahrimanović.

Očekuju se i izmjene Zakona o mirovnisko invalidskom osiguranju jer postoje veliki problemi budući da borci ne mogu ostvariti pravo na mirovinu ili im se ne uračunava vrijeme provedeno u ratu kao radni staž.

Kahrimanović je mišljenja da 25 milijuna KM koliko je predviđeno za prvi kvartal, zbog činjenice da je veliki broj branitelja preminuo ili su na radu izvan naše zemlje, neće biti utrošeno.

Ukoliko se to dogodi, braniteljske organizacije će se zalagati za izmjenu zakona kojom bi se starosna dob branitelja spustila ispod 57 godina čime bi i oni mogli ostvariti neka od prava.  

Kopirati
Drag cursor here to close