Na kraju mandata

Petty: Veći sam optimist u pogledu budućnosti BiH

Vijesti / Flash | 31. 05. 2015. u 13:32 Z.D.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Zapovjednik stožera NATO-a u Sarajevu brigadni general Christopher Petty, čiji će mandat u Bosni i Hercegovini završiti za desetak dana, kazao je da BiH predstoje mnogi izazovi, ali da je sada veći optimist nego kada je tek došao te da je više uvjeren u integraciju BiH u NATO i Europsku uniju (EU).

Kako je rekao, iz BiH će ponijeti divna sjećanja na ljude koje je upoznao iz međunarodne zajednice, Ministarstva obrane BiH (MOBiH) te Oružanih snaga BiH (OSBiH).

U pogledu izazova s kojima se susretao tijekom mandata istaknuo je reformu u oblasti obrane te poteškoće prilikom donošenja odluka i postizanja sporazuma o nekim strateškim pitanjima.

Međutim, naglasio je da je ponosan na ono što su njegovi ljudi zajedno s MOBiH uradili te što se, u tom pogledu "ide naprijed, bez pomaka unazad i bez stranputica".

Njegova zamjena bit će brigadni general Giselle Wilz, prva žena zapovjednik NATO-a u BiH. U pogledu dužnosti i zadataka koji je očekuju, Petty je kazao da su dobar okvir i koherentna agenda već uspostavljeni.

''Wilz dolazi u vrijeme kada vjerujem da je moguće ubrzati put BiH ka NATO-u. Okolnosti za to su mnogo bolje nego što su bile proteklih nekoliko godina'', smatra Petty.

Okruženje u koje Wilz dolazi jako je dobro, jer, kako je istaknuo, Predsjedništvo BiH slaže se u pogledu najvažnijih ciljeva vanjske politike, Vijeće ministara BiH ima agendu reformi na putu ka EU i NATO-u, a za novu ministricu obrane BiH Marinu Pendeš, Petty je mišljenja da je veoma iskusna te da ima poslovni pristup rješavanju pitanja.

Osvrnuo se i na nedavno obilježenu 15. godišnjicu učešća OSBiH u NATO-ovim mirovnim misijama i kazao da bi građani BiH trebali biti jako ponosni na OSBiH i ono što oni čine.

''OSBiH su se u ovim misijama pokazale kao sposobne i osvjetlale su obraz BiH. Nadam se da će nastaviti da rade na isti način'', rekao je Petty, dodajući da je prije15 godina OSBiH bila potrebna gotovo u potpunosti pomoć sa strane prilikom učešća u misijama, a da im danas gotovo ništa ne treba.

Istaknuo je da je učešće u NATO-ovim mirovnim misijama bitno zbog postizanja operabilnosti i profesionalnosti te usvajanja međunarodnih standarda, što će BiH trebati prilikom stupanja u članstvo NATO-a.

Kazao je da to također pokazuje cijelom svijetu i međunarodnoj zajednici da je BiH sposobna sudjelovati u operacijama kolektivne sigurnosti, što je važno i za izgradnju kolektivnog ponosa.

Na pitanje kakve prednosti BiH donosi članstvo u NATO-u odgovorio je da se radi o mreži praksi i resursa koji će joj biti na raspolaganju u slučaju odgovora na prirodne katastrofe, cyber napade i slično.

Imajući u vidu kompleksnost situacije u današnjem svijetu, bez obzira na sposobnosti koje netko ima, pomoć je potrebna te, kako je rekao, čak ni Sjedinjene Američke Države (SAD) ne mogu odgovoriti na cijeli spektar prijetnji.

Mišljenja je da bi građani zapravo trebali tražiti članstvo svoje države u NATO-u, ili ga bar ozbiljno shvatiti.

''Članstvom u NATO-u dobijate pravičniji i transparentniji sektor obrane i sigurnosti, koji je pod demokratskom kontrolom i manje izložen korupciji'', istaknuo je Petty.

Smatra da BiH može relativno skoro aktivirati akcijski plan za članstvo i da je na dobrom putu da postane članica NATO-a, pitanje je samo da li će se to dogoditi uskoro.

Kazao je i da je profesionalno i privatno uživao u svom mandatu, upoznao divne ljude te da mu je bilo veliko zadovoljstvo što je imao priliku služiti u ovoj dostojanstvenoj misiji, i da mu je jedino žao što nije mogao učiniti više.

Kopirati
Drag cursor here to close