Posjet u Mostaru
Plenković HNS-u: Promjene Ustava u BiH tema za domaće institucije
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Odlučan sam da kao predsjednik Vlade Republike Hrvatske pomognem i na najkonstruktivniji mogući način i koheziju zemlje BiH i njezin europski put i njezino jamstvo ravnopravnosti Hrvata u BiH- kazao je predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković nakon današnjeg sastanka s izaslanstvom Hrvatskoga narodnoga sabora (HNS) i Vlade RH u Mostaru.
Hrvatska vlada jasno je uputila poruku cijeloj BiH, i našim političkim partnerima u BiH, posebice Hrvatima u BiH, kazao je Plenković, da će naš aktivizam na vanjskopolitičkom planu, projektnoj suradnji, europskom putu i gospodarskoj suradnji biti manifestiran konkretnim aktivnostima u godina pred nama.
Nakon dvodnevne službene posjete Bosni i Hercegovini, odnosno posjete Sarajevu, Kiseljaku i Mostaru, Plenković je ocijenio da su svi razgovori jučer i danas, s članovima Predsjedništva BiH i predsjednicima obaju domova BiH parlamenta, predsjedateljem Vijeća ministara BiH Denisom Zvizdićem, te crkvenim velikodostojnicima bili izuzetno pozitivni i konstruktivni, dodajući kako je posjet Kiseljaku, kao prvoga predsjednika Vlade RH koji je posjetio taj grad, bila specifična poruka Hrvatima Središnje Bosne.
''Sinoćnji i jutrošnji razgovori u Mostaru, ne samo s predstavnicima HNS-a, nego i Mostarskoga sveučilišta i Kliničko bolničkoga centra (KBC) u Mostaru te HNK-a i Franjevačkog samostana sv. Petra i Pavla, govore u prilog tome da želimo steći jednu cjelovitu sliku i kanalizirati naš angažman kroz resorna ministarstva i Ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske'', dodao je Plenković.
U političkom pogledu, najavio je on, spremni smo održati, čim se steknu preduvjeti, a to je kvalitetan sadržaj svih resornih ministarstava, zajedničku sjednicu Vijeća ministara i Vlade Hrvatske u BiH.
Mišljenja je da će to biti poticaj za rješavanje niza otvorenih pitanja koja postoje u odnosima dviju zemalja i za unaprjeđenje suradnje.
Kad je riječ o europskom putu, Plenković je dodao kako će Hrvatska svesrdno podupirat taj proces.
Komentirajući pitanje novinara koje se odnosi na funkcioniranje odnosa naroda (srpskog i hrvatskog) u BiH i Zagreba, Plenković je kazao kako su stavovi bili, i na izbornoj kampanji i na dužnostima u Vladi, da Hrvatska podupire cjelovitu BiH i protivi se svim tendencijama koje bi vodile ka njezinoj destabilizaciji u konačnici i svojevrsnoj dezintegraciji.
''Kada je riječ o eventualnim promjena ustavnog ustrojstva u BiH , smatramo da ono treba biti tema prvenstveno za političke stranke i institucije u BiH i sve tendencije koje bi mogle destabilizirati zemlju i onemogućiti njezin put, mi ne podržavamo'', kazao je Plenković.
Što se pak tiče dijaloga koje vode politički predstavnici u BiH to je, zaključio je on, na njima da nađu najbolja rješenja kako ići dalje.
''Razgovarali smo o svim temama koje opterećuju uopće naše odnose ka europskom putu i nastojao sam Plenkovića vrlo precizno upoznati da predstavnici politike koju vodimo u ime hrvatskoga naroda, i kroz HNS i stranku HDZ, je isključivo euroatlantski put i da tu nema nikakvih dvojbi, odnosno da smo apsolutni predvodnici toga puta'', izjavio je ovom prigodom predsjednik HNS i hrvatski član Predsjedništva BiH Dragan Čović.
''Bez Plenkovića, Stiera i naših drugih zastupnika u Europskom parlamentu'', ocijenio je Čović, siguran sam da ne bi ni izbliza uspjeli s predajom aplikacije BiH za članstvo u EU.
Podsjetio je da će BiH 10. prosinca dobiti upitnik te da bi BiH već iduće godine mogla očekivat kandidacijski status.
Čović je podsjetio i to kako će se Izborni zakon u BiH mijenjat, prije svega zbog europskoga puta BiH i odluke suda u Strasbourgu koja sugerira vrlo jasno da se riješi pitanje izbora članova Predsjedništva BiH i odlučivanje u Domu naroda.
Komentirajući slučaj Stolac, Čović ga je ocijenio kao "grubi incident" koji je bio udar na ustavni poredak BiH jer se, kako je kazao, grubo napalo predstavnike države u provođenju izbornih rezultata.
''S obzirom na izvješća policijskih uprava očekujemo da državne institucije, prije svega tužiteljstvo i sud kaže svoj stav prema tome, a isključivo iz razloga da stvorimo ambijent kako bi mogli ponoviti izbore bilo gdje'', pojasnio je Čović.
U izaslanstvu hrvatske vlade su bili i njenzin potpredsjednik i ministar vanjskih i europskih poslova Davor Ivo Stier, ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković te predstojnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zvonko Milas.