Premijer Hrvatske
Plenković u Sarajevu: Izborni zakon ključan za kvalitetno funkcioniranje svih institucija BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Želja hrvatske Vlade je da se odnosi Bosne i Hercegovine i Hrvatske unaprijede, da se rješavaju otvorena pitanja i da budu snažna, čvrsta, kontinuirana i stabilna podrška Bosni i Hercegovini na putu u Europsku uniju, poručio je hrvatski premijer Andrej Plenković koji je danas doputovao u radnu posjetu Bosni i Hercegovini.
Presjednik Vlade Hrvatske posjetu je započeo u Sarajevu, gdje se sastao s predsjedateljicom Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjanom Krišto.
Otvorena pitanja
Nakon sastanka je kazao da je ovo prva radna bilateralna posjeta nakon velikog izbornog ciklusa u Hrvatskoj, a kako bi poslali poruku javnosti, institucijama i političkim stranaka u Bosni i Hercegovini, ali i hrvatskoj javnosti, o važnosti Bosne i Hercegovine i odnosa dvije zemlje.
"Te željom hrvatske Vlade da se ti odnosi unaprijede, da rješavamo otvorena pitanja i da budemo snažna, čvrsta, kontinuirana i stabilna podrška Bosni i Hercegovini na putu u Europsku uniju. Od naše posljednje posjete okolnosti su se izmijenile na bolje. Europsko vijeće donijelo je odluku o otvaranju pristupnih pregovora s Bosnom i Hercegovinom. Smatram da je to itekako velik korak, korak koji je početak nove faze reformskog procesa, usklađivanja ukupnog zakonodavstva, ali i jačanje institucija, konkurentnosti, a time i bolje perspektive za sve građane Bosne i Hercegovine", naglasio je Plenković.
Kako bi operativno pomogli tu novu fazu, Plenković je rekao da su Bosna i Hercegovina i Hrvatska potpisale Ugovor o europskom partnerstvu.
"Danas je održana sjednica zajedničkog povjerenstva na razini državnih tajnika i brojni hrvatski eksperti, ljudi koji su sudjelovali u našem pristupnom procesu, bit će na raspolaganju, prije svega, Vijeću ministara BiH", pojasnio je Plenković.
Smatra kako se dobra suradnja dvije zemlje reflektuje u ekonomskoj razmjeni koja bi ove godine, prema procjeni, trebala biti oko 3,8 milijardi eura.
"Podaci za prvih pet mjeseci ove godine daju nam za pravo zaključiti da će gospodarska razmjena biti oko 3,6 ili 3,7, a možda i 3,8 milijardi eura na razini 2024. godine. To nas čini glavnim vanjskotrgovinskim partnerima", istaknuo je Plenković.
Dotaknuo se i europskog puta Bosne i Hercegovine navodeći da žele da Bosna i Hercegovina riješi nekoliko zakonskih prijedloga koji su na dnevnom redu, među kojima je i Zakon o sudovima, Zakon o visokom sudskom i tužiteljskom vijeću, granična kontrola i migracije.
Bolja povezanost dvije zemlje
"Zadovoljni smo suradnjom koja postoji između dvije države, a odnosi se, prije svega, na prometnu infrastrukturu", rekao je Plenković.
Dotaknuo se i današnjeg otvaranja novih 11 kilometara autoceste na poddionici Počitelj - Zvirovići u okviru kojih je i most Hercegovina, jedan od najkompleksnijih infrastrukturnih projekata na Koridoru 5c.
"Prije tri godine, zajedno smo otvarali most kod Svilaja. Hrvatska je u završnoj fazi da realizira još pet kilometara koji su nam ostali između Belog Manastira i mađarske granice. Na taj način ćemo na proljeće sljedeće godine kompletirati sve ono što je na našem teritoriju. Jako smo zadovoljni vidjeti napredak i kroz Bosnu i Hercegovinu. Siguran sam da će današnja dionica dati veliki doprinos boljoj prometnoj povezanosti naše dvije zemlje", naglasio je Plenković.
Izborni zakon ključan
Govorio je i o migracijama navodeći da dvije zemlje surađuju i kada je riječ o sprječavanju nezakonitih migracija.
"Važno je da razmjenjujemo podatke, da surađuju naše policije, da se fokusiramo na zakonite migracije, a da nezakonitim stanemo na kraj", rekao je Plenković.
Naglasio je da poštuju sva tri konstitutivna naroda i žele da Bosna i Hercegovina kvalitetno funkcionira.
Što se tiče Izbornog zakona, Plenković smatra da je on ključan za kvalitetno funkcioniranje svih institucija Bosne i Hercegovine.
"Smatramo da sva tri konstitutivna naroda trebaju biti u potpunosti ravnopravni. Smatramo da praksa koja je nastupila od 2006, kada je riječ o izboru članova Predsjedništva BiH, nije dobra i kreira lošu atmosferu u kojoj se Hrvati osjećaju diskriminirano i podređeno. Takva situacija je po meni dugoročno neodrživa i štetna je za harmonično funkcioniranje Bosne i Hercegovine", poručio je Plenković.
Most Hercegovina zajednički projekt
Hrvatski premijer je odgovorio i na pitanja o kritikama zbog njegovog prisustva na današnjem otvaranju mosta Hercegovina navodeći da je uloga predstavnika Hrvatske "čestitarska i posmatračka" i da je riječ o zajedničkom projektu.
Nije odgovorio na pitanje o eventualnim sankcijama Miloradu Dodiku, predsjedniku bh. entiteta Republika Srpska. od strane Europskog vijeća.
Pročitajte još
No, kratko je kazao:
"Ta tema trenutno uopće nije predmet razgovora na vijeću niti je to što se u ovom trenutku razmatra. Nama je bitno da Bosna i Hercegovina dobro funkcionira i da ide prema članstvu u EU."
Plenković će se danas sastati i s predstavnicima Zastupničkog doma i Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, a nakon toga putuje u Počitelj gdje će prisustvovati svečanom otvorenju mosta Hercegovina na novoj dionici autoceste Počitelj - Zvirovići.
U Mostaru će u četvrtak prisustvovati svečanosti uručenja ugovora Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske.
Tijekom posjete Mostaru, Plenković će se sastati i s predsjedateljem Doma naroda BiH i predsjednikom Hrvatskog narodnog sabora BiH Draganom Čovićem, rektorom Sveučilišta u Mostaru Zoranom Tomićem, kao i s ravnateljem Sveučilišne kliničke bolnice Mostar Antom Kvesićem. Plenković će obići i gradilište Hrvatskog narodnog kazališta Mostar.