Počinje evidencija imovine izbjeglih Srba u Sloveniji, Federaciji i Hrvatskoj
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Savez Srba iz regije kreće s evidencijom imovine izbjeglih i prognanih osoba i drugih oštećenih građana Srbije koja im je otuđena, oštećena, uništena ili neadekvatno prodana i razmijenjena u Sloveniji, Hrvatskoj i Federaciji BiH, najavio je predsjednik tog saveza Miodrag Linta.
Posljednji popis imovine izbjeglih i prognanih Srba urađen je prije gotovo 20 godina i tada ga je organiziralo Ministarstvo pravde bivše Savezne Republike Jugoslavije, a ovog puta popis organizira Savez Srba iz regije, prenosi Tanjug.
"Glavni razlog za popis imovine je to što su prethodni podatci zastarjeli i nisu više točni", rekao je za RTS predsjednik Saveza Srba iz regije Miodrag Linta.
Akcija saveza traje do 15. ožujka slijedeće godine i svi Srbi koji imaju takve probleme treba da popune obrasce na osnovu kojih će se napraviti evidencija imovine, a koji će zatim biti proslijeđeni europskim institucijama kako bi se problemi riješili.
"Očekujemo da međunarodna zajednica izvrši pritisak na Sarajevo, Zagreb i Ljubljanu da ispune svoje obveze jer je nedopustivo da i poslije 20 godina pitanje imovine i druga osnovna prava prognanih nisu riješena", rekao je Linta.
Prema nekim procjenama, riječ je o imovini vrijednoj 30 milijardi dolara.
"To je ogromno bogatstvo koje je uništeno, oteto ili nestalo. Ti problemi treba da budu izvučeni na stol i o njima treba da se razgovara", rekao je predsjednik Saveza Srba iz regije.
Oni koji žele da evidentiraju otetu i uništenu imovinu mogu to da učine u naredna tri mjeseca, a svi podaci i formulari mogu se naći na web stranici saveza.
Savez će se baviti i rješavanjem stambenog pitanja za izbjeglice koje to pitanje još nisu riješile.