monitoring

'Pod lupom' u Mostaru: Izbori ne smiju biti ekskluzivno pravo dvije stranke

Vijesti / Flash | 19. 08. 2016. u 11:15 K.K.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Koalicija ''Pod lupom'', koja vrši monitoring predizbornog razdoblja u Bosni i Hercegovini, je na današnjoj konferenciji za novinare u Mostaru prezentirala nalaze promatrača u tjednu od 8. do 14.08.2016. godine i skrenula pažnju na uočene nepravilnosti.

Promatrači Koalicije su tijekom trećeg tjedna rada na terenu došli do saznanja da se u pet općina u BiH trguje mjestima u biračkim odborima i to u općinama Rogatica, Srbac, Sokolac, Han Pijesak i Istočno Novo Sarajevo. Konkretno, u općinama Sokolac i Istočno Novo Sarajevo je primijećeno da su pojedine stranke registrirane u Federaciji BiH, koje očigledno nemaju interes da imaju članove biračkih odbora u pojedinim općinama u Republici Srpskoj, predložile imena ljudi iz lokalne zajednice na mjesta u biračkim odborima, a koji su aktivisti stranaka registriranih na području Republike Srpske. U preostalim općinama postoje saznanja o direktnoj trgovini članstvom u biračkim odborima između dva ili više političkih subjekata.

Trgovina biračkim mjestima

''Koalicija skreće pažnju na problem trgovine mjestima u biračkim odborima još od prošlih Općih izbora 2014. godine, te je ove godine u travnju mjesecu u parlamentarnu proceduru uputila amandman na izmjene i dopune Izbornog zakona BiH kojim je predlagala javnu objavu imena svih članova svih biračkih odbora kako bi se spriječila trgovina mjestima u biračkim odborima. Amandman nije dobio podršku zastupnika i izaslanika Parlamentarne skupštine BiH i očito je da ovakva praksa odgovara većini parlamentarnih političkih subjekata“, izjavila je regionalna koordinatorica Koalicije Dalida Demirović.

Izborni zakon BiH izričito zabranjuje ovakvu praksu kroz odredbu da jedan politički subjekt ne može imati više od jednog predstavnika u biračkom odboru. Trgovina mjestima u biračkim odborima predstavlja drastično kršenje Izbornog zakona i otvara prostor za manipulaciju glasovima birača na biračkim mjestima. Ovom prilikom Koalicija poziva Središnje izborno povjerenstvo (SIP) i istražne organe da pokrenu postupke provjere ovih informacija i kazne počinitelje.

Promatrači Koalicije su u općinama Istočno Novo Sarajevo i Istočna Ilidža izvijestili o slučajevima zloupotrebe javnih prostorija u svrhe aktivnosti političkih subjekata. Tako je PDP organizirao promociju kandidata u sali Skupštine grada Istočno Novo Sarajevo, dok je u prostorijama općine Istočna Ilidža potpisano kolaicijsko nastupanje na lokalnim izborima između stranaka SNSD, SP, US i DNS.U skladu sa Izbornim zakonom BiH, političkim subjektima nije dozvoljena promocija unutar ili na zgradama u kojima su smješteni organi vlasti na svim razinama, javna poduzeća, javne ustanove i mjesne zajednice, na vjerskim objektima, na javnim putovima i javnim površinama, osim na mjestima predviđenim za plakatiranje i oglašavanje. Koalicija poziva SIP da kazni počinitelje.

Pored navedenog, politički subjekti u 30 općina provode aktivnosti koje se mogu protumačiti kao izborna kampanja, iako je u periodu prije službenog početka izborne kampanje zabranjen bilo koji vid plaćenog javnog oglašavanja. S obzirom da nakon prvog izvještaja Koalicije u kojem je objavljeno da se ovakve aktivnosti provode u 24 općine SIP nije poduzeo bilo kakve radnje kojim bi ovakve pojave spriječio ili kaznio, očito je da politički subjekti nastavljaju s ovakvom praksom u još većoj mjeri. Koalicija ovom prilikom apelira na sve političke subjekte da se suzdrže od kampanje i primjerom pokažu poštivanje važećih zakonskih propisa u BiH.

Rasprava o Mostaru

Posebna pažnja na konferenciji za novinare bila je usmjerena i na činjenicu da lokalni izbori u Mostaru neće biti održani ni ove godine. Nakon odluke Ustavnog suda BiH iz 2012. godine, ne postoji pravno utemeljenje za raspisivanje lokalnih izbora u Mostaru.

''U ovom slučaju radi se o političkoj neodgovornosti jer se do danas nisu dogodile izmjene Izbornog zakona koje su bile obavezujuće rješenjem Ustavnog suda BiH. Primarna odgovornost za neprovođenje odluke Ustavnog suda leži na zastupnicima i izaslanicima Parlamentarne skupštine BiH. Rasprava o izmjenama Izbornog zakona u dijelu koje se odnosi na Grad Mostar ne smije biti ekskluzivno pravo dvije stranke već bi ona trebala biti rezultat konsenzusa svih zainteresiranih strana, a u skladu sa odlukom Ustavnog suda“, istaknuo je predsjednik Strateškog odbora Koalicije Vehid Šehić.

Koalicija „Pod lupom“ nastavlja promatranje predizbornog razdoblja i pripreme za promatranje izborne kampanje i izbornog dana.

''Ovom prilikom pozivamo i ohrabrujemo građane da se prijave za građansko, nestranačko promatranje Lokalnih izbora 2016. godine, ali i da prijave sve uočene izborne nepravilnosti putem besplatnog telefona 080 05 05 05 ili putem web stranice podlupom.org“, navela je Amna Mehmedović, dugoročna promatračica Koalicije.

Aktivnosti Koalicije su dio projekta „Izgradnja sistema i odgovornosti u izborima“, koji financiraju Europska unija i Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), s ciljem doprinosa kvalitetnijem izbornom procesu u BiH u skladu sa međunarodnim standardima i najboljim praksama, i ohrabrenja aktivnog učešća građana u zagovaranju i praćenju izbora.

Kopirati
Drag cursor here to close