Izrada lažnih dokumenata
Podignuta optužnica za krađe identiteta građana BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Tužiteljstvo BiH podiglo je optužnicu u okviru predmeta kodnog naziva "Kruna".
Optužnica se odnosi na kaznena djela u kojima je vršena krađa identiteta bh. državljana te izrađivani osobni dokumenti CIPS s lažnim podacima, koje su koristile osobe iz kriminalnog miljea u BiH i državama regije da bi izbjegavali raspisane potjernice i otežali njihovo otkrivanje prilikom vršenja kaznenih djela.
Tužitelj Posebnog odjela za organizirani kriminal, gospodarski kriminal i korupciju Tužiteljstva BiH podigao je optužnicu protiv Bobana Pećanca, rođenog 1960. godine u Drvaru, državljanina BiH; Daneta Bikića rođenog 1957. godine u Bosanskom Grahovu, državljanina BiH i Stanka Grahovca, rođenog 1958. godine u Varešu, državljanina BiH.
Optuženi se terete da su u razdoblju od početka 2014. do svibnja 2016. godine kao pripadnici međunarodno organizirane grupe, čiji su organizatori djelovali na području R Hrvatske, R Srbije i BiH, nabavljali lažne dokumente s ciljem da ih upotrijebe kao prave, bez suglasnosti i znanja osoba čiji su osobni podaci nezakonito uzeti.
Terete se da su, protivno uvjetima propisanim zakonom, koristili osobne podatke državljana BiH te dovođenjem u zabludu naveli nadležni organ da u javnom dokumentu ili knjizi ovjere nešto neistinito, a što treba služiti kao dokaz u pravnom prometu.
Prema navodima optužnice, optuženi su imali osmišljen i dobro uhodan sustav za krađu identiteta građana BiH i to na način da su najprije pribavljali osobne podatke državljana BiH (za koje bi prethodno utvrdili da nisu postavljali zahtjev za izdavanje CIPS ličnih dokumenata), potom su te osobne podatke upotrebljavali za izradu i pribavljanje falsificiranih putnih dokumenata Republike Slovenije, kao i drugih različitih identifikacijskih dokumenata.
Prodavali su ih osobama iz kriminalnog miljea R Srbije, R Crne Gore i Bugarske koje su takve dokumente kupovale radi prikrivanja vlastitih identiteta i izbjegavanja kaznenog progona. Osobe su, nakon pribavljenih osobnih dokumenata BiH, odlazile u druge europske države, nesmetano se krećući i koristeći falsificirane bh. dokumente.
''Navedenim radnjama optuženi su istovremeno narušili ugled i integritet BiH, Agencije za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH i nadležnih ministarstava za izdavanje dokumenata, uzrokujući štetne posljedice po BiH'', navodi se.
Također, s obzirom na to da su u vršenju kaznenih djela sudjelovale i osobe iz EU (točnije iz Bugarske, Slovenije i Hrvatske) kao i iz država regije te da su korišteni krivotvoreni dokumenti s tog područja, cijeli predmet je imao ozbiljnu dimenziju kriminala s međunarodnim posljedicama.
''Optuženi se terete da su počinili kazneno djelo izvršenje kaznenog djela u sastavu kriminalnog udruženja iz člana 366., u vezi s kaznenim djelima neovlašteno korištenje osobnih podataka iz člana 347. i u vezi s kaznenim djelom falsificiranja isprave iz člana 347. KZ-a RS. Optužnica je proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH'', priopćeno je iz Tužiteljstva BiH.