Srebrenica
Podignuta optužnica za ratni zločin protiv civilnog stanovništva
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Tužitelj Posebnog odjela za ratne zločine Tužiteljstva Bosne i Hercegovine podigao je optužnicu protiv tri osobe koje se terete da su kao pripadnici snaga Armije RBiH, na području Srebrenice, postupali protivno odredbama međunarodnog humanitarnog prava i Ženevskih konvencija o zaštiti civilnih osoba za vrijeme rata.
Optužnica je podignuta protiv Izeta Arifovića, Suada Smajlovića i Amira Salihovića.
Oni se terete da su 12. srpnja 1992. godine prilikom napada na selo Zalazje, nakon čega je skupina od osam civila srpske nacionalnosti, sa zavezanim rukama, koji su se prethodno predali, zajedno sa četiri mrtva tijela, dovezena na karoseriji kamiona do policijske stanice u Srebrenici, optuženi Arifović, pucanjem iz vatrenog oružja iz neposredne blizine, usmrtio jednog civila srpske nacionalnosti, a optuženi Salihović, odveo preostale zarobljenike na kamionu u nepoznatom pravcu, nakon čega više nisu viđeni živi, da bi nakon rata, posmrtni ostaci nekih od žrtava bili pronađeni i ekshumirani, a za ostalim posmrtnim ostacima se još uvijek traga.
Optuženi Arifović i Smajlović, terete se da su, nakon dolaska kamiona, optuženi Arifović iz policijske stanice izveo dva civila srpske nacionalnosti, nakon čega je uzeo automatsku pušku i pucnjima iz vatrenog oružja iz neposredne blizine ubio dva civila, a nakon što su njihova tijela natovarena na kamion, optuženi Smajlović primijetivši da jedna od žrtava daje znakove života, pucao rafalom, te su na taj način usmrtili dvojicu zarobljenih civila.
Arifović se tereti i da je 21. lipnja 1992. godine, u mjestu Ratkovići, počinio ubojstvo civila srpske nacionalnosti Živana Prodanovića, koji je ranije predao oružje i sjedio svezanih ruku, nakon čega mu je optuženi prišao, naredio da ustane i usmrtio ga pucanjem iz vatrenog oružja.
Optuženi Smajlović tereti se da je 12. lipnja 1992., na karoseriji kamiona gdje su se nalazila tijela ubijenih civila srpske nacionalnosti, kao i živi zarobljenici, rafalno pucao iz vatrenog oružja po tijelima ubijenih.
Među zarobljenim civilima srpske nacionalnosti nalazili su se Branko Simić, Petko Simić, Miodrag Rakić, Miladin Tubić, Ivan Cvjetinović, Nedeljko Gligić, Marko Jeremić te Ljubiša Gligorić i Dragomir Vujadinović.
Optuženi se terete da su počinili kazneno djelo-ratni zločin protiv civilnog stanovništva.
Postupajući tužitelj, prema Sudu BiH uputio je prijedlog za određivanje mjera zabrane za osumnjičene, koje će između ostalog, uključivati zabranu napuštanja mjesta boravišta, zabranu sastajanja sa svjedocima i osumnjičenim, te povremeno javljanje u nadležnu policijsku ustanovu, priopćeno je iz Tužiteljstva BiH.