13. Odjel
Pogledajte crnu listu KGB-a i kako su pokušali ubiti Tita
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Dokumenti CIA-e otkrivaju kako je KGB imao poseban tim, tzv. 13. odjel nazvan "Direkcija za specijalne zadatke", zadužen za ubojstva onih koji predstavljaju prijetnju SSSR-u.
Poznato je kako je sovjetska špijunska agencija KGB koristila brutalnu taktiku u eliminaciji i zastrašivanju svojih neprijatelja. Urbana legenda kaže da su sredinom 80-ih nakon otmice sovjetskih diplomata u Libanonu, agenti KGB-a oteli i ubili rođaka jednog od otmičara. Zatim su teroristima slali dio po dio tijela u odvojenim paketima. Na taj su način pokazali da se protivnici Rusije ne igraju s njima, piše Business Insider.
Dokumenti CIA-e otkrivaju kako je KGB imao poseban tim, tzv. 13. odjel nazvan "Direkcija za specijalne zadatke", zadužen za izvršavanje ubojstava onih koji predstavljaju prijetnju SSSR-u.
Većina agenata nije znala da direkcija ima dva posebna laboratorija – jedan za proizvodnju jedinstvenog oružja i eksploziva, a drugi za razvoj otrova i droga. Otrovi su bili omiljena metoda za slučajeve koji su bili pod povećanim nadzorom suda, zato što su privlačili manje pozornosti, a često bi se takva smrt zamijenila s prirodnom smrću.
Lav Trocki
Lav Trocki bio je ključni igrač u boljševičkom preuzimanju Rusije 1918. godine. Iako su mnogi očekivali da će naslijediti Lenjina, to je mjesto ipak zauzeo Staljin.
Trocki je kritizirao novu sovjetsku vlast za gušenje demokracije te je izbačen iz vlasti. Na kraju ga je Staljin prognao iz SSSR-a.
Preselio se u predgrađe Mexico Cityja, no iako daleko od Rusije, nije uspio izbjeći Stavljinovu smrtnu kaznu. Ubio ga je španjolski komunistički agent 1940. koji ga je napao alpinističkim šiljkom za led.
Tito se nakon Drugog svjetskog rata nije htio odreći samostalnosti svoje zemlje. Kako je odbio ujedinjenje sa Sovjetskim blokom, Staljin je odlučio svoje nezadovoljstvo riješiti drugim metodama.
Rusi su Tita, otkrivaju dokumenti, pokušali ubiti pomoću kuge u spreju, poslali su mu kutiju koja je, kada bi se otvorila, ispuštala otrovni plin. Pokušali su ga ubiti još 20 puta, ali je Tito 'provalio' svaki Staljinov plan. Na kraju mu je u Moskvu poslao telegram:
"Prestanite slati ljude da me ubiju. Ako ne prestanete, poslat ću ja jednog u Moskvu. I neću morati slati drugog".
John Wayne
Wayneove izjave protiv komunizma nisu se svidjele Staljinu pa je, navodno, naručio njegovo ubojstvo.
Ruski filmaši Sergej Gerasimov i Alexej Kapler upozorili su Orsona Wellesa za naručeno ubojstvo. Wells je informaciju prenio Wayneu, no glumca je već prethodno upozorio i FBI-ev agent Yakima Canutt, za kojeg je sam Wayne kasnije rekao da mu je spasio život.
John Wayne i njegov prijatelj scenarist planirali su oteti ubojice, odvesti ih na plažu i otmičarima zaprijetiti ubojstvom kako bi od njih izvukli informacije. Dvojica egzekutora su se na kraju predali i počeli raditi za FBI, a Wayne se preselio u sigurniju kuću opkoljenu velikom zidanom ogradom.
Lav Rebet
Rebet je bio ukrajinski pisac, preživio je nacističke logore, a potom postao gorljivi kritičar komunizma. Jedan period bio je na čelu ukrajinske vlade.
Rebet je 1957. iznenada umro dok je putovao u München, a u službenom priopćenju stajalo je da je riječ o prirodnoj smrti.
KGB-ov agent Bohdan Stashynsky je 1961. godine, nakon što je prebjegao na zapad, otkrio kako je Rebetova smrt zapravo bila ubojstvo. Ubijen je pomoću pištolja koji je ispuštao cijanid. Stashynsky je istim oružjem ubio i Stepana Banderu, šefa stranke Leva Rebeta.
Georgi Markov
Na autobusnoj stanici u Londonu 1978. svoj prijevoz je čekao Georgi Markov, komunistički dezerter iz Bugarske koji je u engleskoj stvorio novi dom. Čovjek koji je stajao kraj njega ispustio je svoj kišobran tako da je udario Markova u nogu. Zaboljelo ga je, ali Markov nije obraćao posebnu pozornost. Čovjek s kišobranom se ispričao zbog neugodnosti i obojica su nastavila svojim putem. Markov je umro četiri dana nakon toga.
Obdukcija je pokazala kako u nozi ima kuglicu s dva miligrama ricina, smrtonosnog otrova.
Vladimir Kostov, Bugarin koji je također odlučio napustiti komunistički režim, preživio je sličan napad. Kuglica s otrovom pronađena je u njegovim leđima.
Georgij Okolovič
Vođa antikomunističke grupe u egzilu, Georgij Okolovič 1954. na svom kućnom pragu u Frankfurtu zatekao je Nikolaja Khoklova.
Khoklov mu je tada rekao:
"Georgije Okoloviču, dolazim iz Moskve. Centralni komitet komunističke partije Sovjetskog Saveza naručio je tvoje ubojstvo".
No Khoklov ga nije ubio, nego je prebjegao u SAD gdje je potom otkrio kakvo je oružje trebao koristiti. Bila je riječ o kutiji cigareta koje su, u stvari, maleni prigušeni pištolji na elektronsko upravljanje, a koji ispaljuju cijanid.
Nikolaj Khoklov
Kako bi mu se osvetili za bijeg i pošteđivanje Okoloviča, Khoklova supruga je osuđena na prisilno preseljenje u Sovjetskom savezu, a Odjel 13 naručio je njegovo ubojstvo. Trebalo ga je otrovati talijem, što bi bila prva uporaba radiološkog oružja u KGB-u. Talij je element koji se često koristio za trovanje štakora i mrava, no prestalo ga se koristiti zbog mogućih loših posljedica.
Kada je Khoklova koža počela pucati, kosa opadati te gubiti krv bez zgrušavanja krvi, shvatio je o čemu je riječ. Njemački liječnici dali su mu protuotrov i preživio je.
Papa Ivan Pavao II
Kada je poljski kardinal Karol Józef Wojtyła izabran za papu 1979. godine, Sovjetski savez nije bio oduševljen. U njemu su vidjeli veliku prijetnju, pogotovo u Poljskoj. Kada je 13. svibnja 1981. godine Papa upucan i ranjen, čitav svijet je tražio širu pozadinu koja stoji iza njegova napadača – Turčina po imenu Mehmet Ali Agca.
Pokret solidarnosti direktni je rezultat papinog posjeta Poljskoj 1979. i postao je stalna iritacija sovjetskim vođama. Knjiga u kojoj se iznose dokumenti koje je agent Vasilij Mitrokhin prenio na zapad, pokazuje kako je KGB proveo svoj pokušaj atentata kao osvetu Papi za njegov pokušaj potkopavanja sovjetskog režima, piše Business Insider.
Alexander Litvinenko je radio za KGB od 1986. pa sve do raspada Sovjetskog Saveza 1991. Nastavio je raditi u ruskoj sigurnosnoj službi još dugo nakon toga, ubacujući se u grupe organiziranog kriminala.
Na konferenciji za novinare 1998. optužio je svoje nadređene da su naredili ubojstvo ruskog medijskog tajkuna. Dva puta je uhićen, a ruski predsjednik Vladimir Putin ga je osobno otpustio.
Agent je Putina optužio da je bombardirao ruske stanove i ubio ruskog novinara, kako bi ga izabrali za predsjednika.
S obitelji je pobjegao u London gdje je počeo pisati knjige i savjetovati britansku obavještajnu zajednicu o ruskim aktivnostima. Navodno je postao meta FSB-a, nasljednika KGB-a. Naglo se razbolio 2006. oslabio je i više nije mogao hodati. Kada je smješten u bolnicu, specijalisti su napravili testiranja na radioaktivne materijale i otkrili su kako u tijelu ima element Polonium-210. Kemijski element koji zrači alfa radijaciju koja oštećuje samo ljudsko tkivo, nakon što ga se proguta. Britanske službe otkrile su polonij u Litvinenkovoj šalici za čaj, koja je 200 puta veća od uobičajene smrtonosne doze.