Unutar kamenoloma
Pogledajte detaljnu snimku kamenoloma u Donjoj Jablanici
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Na poplavama pogođenim područjima u Bosni i Hercegovini i dalje je teško. Blatni tsunami golemu je tugu ostavio za sobom u Donjoj Jablanici u kojoj je najviše poginulih.
Spasilački timovi iz regije traže nestale.
Nermin Leto je podijelio snimku dronom iznad kamenoloma.
Vlasti u Hecegovačko-neretvanskoj županiji (HNŽ) otvorile su istragu o kamenolomu iz kojega je bujica odnijela stijenje i sravnila naselje Donju Jablanicu u kojemu su do sada otkrivena tijela 15 žrtava.
Tužiteljstvo HNŽ-a imenovalo je tim tužitelja, a pripadnici MUP-a Hercegovačko-neretvanske utvrđuju sve okolnosti pod kojima se dogodila tragedija u Donjoj Jablanici.
Pritom su dodali kako je poseban naglasak na eventualnoj odgovornosti vezanoj uz rad kamenoloma koji se nalazi na nastradalom području.
Naložena su vještačenja i pribavljanje poslovne dokumentacije.
Na izvanrednoj sjednici održanoj u Mostaru resorno ministarstvo gospodarstva zaduženo je Vladi i Kriznom Stožeru dostaviti izvješće i cjelokupnu dokumentaciju o izdavanju koncesije za kamenolom.
Županijska premijerka je na konferenciji za novinare pojasnila kako aktualna vlada nema uopće podatke da je taj kamenolom radio.
"Ova Vlada nije izdala nikakvu koncesiju za taj kamenolom niti imamo evidentirane koncesijske naknade za kamenolom", rekla je predsjednica Vlade HNŽ-a Marija Buhač.
Mediji u BiH su proteklih dana izvješćivali kako iza kamenoloma stoji sarajevska kompanija Sani d.o.o. Jablanica, čiji je vlasnik izvjesni Dženan Honđo.
Pritom su objavljivali fotografije u društvu s osuđivanim kriminalcima iz Sarajeva, te su pozivali na njegovo uhićenje. Mediji tvrde i da je iz satelitskih snimaka jasno kako je kamenolom povremeno radio.
Vlasti u Hercegovačko-neretvanskoj županiji odbile su govoriti o kaznenoj odgovornosti za ovu nesreću.
No, na fotografijama iz zraka jasno se vidi kako su bujične poplave aktivirale goleme količine stijenja iz kamenoloma koji se nalazi na brdu iznad naselja te je sravnjeno naselje Donja Jablanica.
Posljednja kontrola kamenoloma bila je 2021. kada je rečeno da kamenolom ne bi trebao raditi.
"Prema ovome što su objavili iz kantonalne vlade, ministar je nekoliko puta intervenirao i izrečene su kazne, prekršajne mjere. Posljednja kontrola, kako su oni rekli, bila je 2021. godine kada je inspektor koji je izvršio uvid na osnovu zapisnika koji je utvrdio da u tom trenutku kada su oni kontrolirali prema stanju na terenu, prema tome kako je bio zarastao taj kamenolom, da je njihova procjena bila da se ne radi", kazao je federalni premijer Nermin Nikšić.
"Ja sam odmah prvi dan razgovarao s mještanima. Jedni su govorili da je radio, drugi da nije radio. Povremeno je sigurno nekad u tom periodu od 2001. do 2021. i radio. Nadležne službe trebaju sve ispitati i ako postoji kaznena odgovornost, netko će odgovarati", rekao je.