SIP

Političke stranke u 2014. iz proračuna uzele gotovo 18 milijuna KM

Vijesti / Flash | 22. 12. 2015. u 11:32 S.S.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Središnje izborno povjerenstvo (SIP) BiH nije dobila nikakav službeni stav bilo koje institucije u vezi sa mogućim spajanjem lokalnih i općih izbora 2018. godine, ali će sprovesti sve što usvoji Parlamentarna skupština BiH, izjavio je danas u Sarajevu predsjednik Komisije Ahmet Šantić.

Na konferenciji za novinare na kojoj je sumiran rad SIP-a u ovoj godini Šantić je rekao da bi za donošenje odluke o spajanju izbora bilo potrebno izmijeniti set ustavnih tekstova, prije svega Ustava Federacije BiH, te određene zakone u Republici Srpskoj, zakone na nivou županija i statute jedinica lokalne samouprave.

"Ako bilo kakva rješenja dobijemo, mi ćemo postupati u skaldu sa njima", istaknuo je Šantić, precizirajući da je odluka na nekim drugim organima.

Navodeći da su u tijeku aktivnosti Interresorne radne grupe za izmjenu Izbornog zakona BiH, Šantić je rekao da SIP očekuje da te aktivnosti dobiju konačan epilog u izmjenama Izbornog zakona, u šta bi bile uključene i preporuke koje je dostavila Komisija kao centralna institucija za sprovođenje izbora.

Kada je riječ o nepopunjenost Kluba srpskih poslanika u Domu naroda Parlamenta FBiH, Šantić je podsjetio da je SIP početkom ove godine ponudio modalitete za prevazilaženje tog problema. "Ali to podrazumijeva promjenu Izbornog zakona BiH i Ustava FBiH", objasno je Šantić.

U neizbornoj 2015. godini SIP BiH je, prema riječima predsjednika Komisije, analizirao rad tijela za sprovođenje izbora u 2014. godini, pri čemu su uočeni problemi u vezi sa radom biračkih odbora. "Do sada su donijete 294 pojedinačne odluke o sankcioniranju članova organa za provođenje izbora, prije svega biračkih odbora", naveo je Šantić i dodao da je procjena da će 700 članova biračkih odbora biti obuhvaćeno utvrđivanjem odgovornosti.

Govoreći o aktivnostima SIP-a u 2015. godini, Šantić je podsjetio da su u šest općina provedeni prijevremeni izbori za načelnika, te prvi izbori za organe vlasti novosnovane općine Stanari, prenosi Srna.

Kao instituciji nadležnoj za sprovođenje Zakona o financiranju političkih stranaka SIP-u su tijekom ove godine 132 politička subjetka dostavila godišnji financijski izvještaj za 2014. godinu, dok 16 stranaka nije ispunilo ovu svoju obavezu.

"U 2014. godini stranke su se financirale 70 posto prihodima iz proračuna, 14,32 posto prilozi su od fizičkih osoba, 6,8 posto prihodi od članarine, 4,12 posto prilozi pravnih osoba, 2,68 prihodi od imovine političkih stranaka", precizirao je Šantić.

On je naveo da su iz proračuna svih nivoa vlasti za financiranje političkih subjekata u 2014. godini bila planirana izdvajanja u iznosu 18.674.869 KM, a da je od planiranog iz proračuna strankama isplaćeno 17.852.327 KM, odnosno 95,6 posto. U 2015. godini Služba za reviziju SIP-a novčano je sankcionirala 21 stranku, a za šest izrekla zabranu mjere učešća na narednim izborima, navodi Srna.

Kopirati
Drag cursor here to close