A zar smo i važni?

Politika SAD prema BiH i Balkanu neće se mijenjati

Vijesti / Flash | 06. 06. 2017. u 07:16 Z.D.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

"Baražna verbalna vatra" koja se ovih dana razmjenjuje između zapadne Europe i SAD u konačnici ne treba brinuti, barem ako je suditi prema stavovima koje je za Philippe Leroux-Martin, šef Pravnog odjela Američkog instituta za mir (USIP), u intervjuu za Dnevni avaz.

''U principu, skeptičan sam prema mogućnostima da velike države prave nagle zaokrete. Iako, gledano na dnevnoj bazi, izgleda da postoje rastuća neslaganja s dvije strane Atlantskog oceana, kada se zagrebe ispod površine, vide se duboke i jake veze SAD i Europe.Naravno da ćete uvijek naći ljude koji će i pretjerati u svojim analizama. To jeste danas kurentno i to jesu tiražne priče. Ali, za zaokrete u politici velikih država treba veoma mnogo vremena i energije. Velike države koje imaju jake i razvijene ekonomije su kao veliki brodovi. Oni se ne okreću naglo. Da, mnogo je buke ovih dana. Ali, to ostaje na tome'', smatra Leroux-Martin.

Javnosti na Balkanu on je poznat po ulogama u misijama međunarodne zajednice u BiH i na Kosovu. Između ostalog, bio je glavni pravni savjetnik nekadašnjeg premijera Belgije Wilfreda Martensa u reformi policije u BiH.

''Kada SAD i EU rade zajedno, onda su rezultati neizostavni. Vidjeli smo to u BiH na brojnim reformama, od vojske, preko sigurnosti, do stvaranja Uprave za neizravno oporezivanje. Primjera je još dosta. Negativan primjer je reforma policije u BiH. Na tehničkoj razini, SAD i EU radile su vrlo tijesno. Kada je naš prijedlog prezentiran višim političkim razinama, u nekim glavnim gradovima država članica EU došlo je do komešanja. To je dovelo do toga da u početku postavljen princip da reforma policije bude jedan od ključnih uvjeta daljnjeg napredovanja BiH prema EU bude relativiziran. EU je spustila ljestvicu i upustila se u trgovinu. Reforma policije relativizirana je zarad daljnjeg napretka u provođenju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SAA). Negativne posljedice takve politike vi u BiH i danas trpite'', rekao je Leroux-Martin.

Po njegovim riječima, BiH i Balkan nisu ''svakodnevne krize'', a pogotovo ne u vrhu prioriteta administracije SAD. Posebno ne u poređenju sa Sirijom ili Sjevernom Korejom, naprimjer.

''Dakle, ne očekujem u godinama pred nama da se odnos prema Balkanu i BiH promijeni. I to je dobro! Vašom će se regijom, dakle, baviti diplomati i dužnosnici koji vas znaju i koje vi znate. Lekcija koju smo već naučili, da se zajedničkim radom EU i SAD može mnogo napraviti na Balkanu, tu je'', kaže Leroux-Martin za "Avaz".

Kopirati
Drag cursor here to close