Istraživanje

Položaj žena na bh. tržištu rada šalje novo upozorenje: Radnice sve češće izložene nepotrebnom fizičkom kontaktu

Anketa je pokazala i to da je tek nešto više od trećine ispitanika/ica napustilo radno mjesto na kojem su doživjeli nasilje, a zbog ekonomske ovisnosti.
Vijesti / Flash | 03. 06. 2024. u 16:26 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Više od dvije trećine anketiranih žena bilo je izloženo nepotrebnom fizičkom kontaktu na radnom mjestu, što je uključivalo i neprikladno dodirivanje tijela, pokazalo je "Istraživanje o položaju žena na tržištu rada" kojeg su u okviru projekta "Međusektorsko partnerstvo za ljudska prava i rodnu ravnopravnost na tržištu rada", financiranog od strane Europske unije, provele Fondacije INFOHOUSE iz Sarajeva i Fondacija "Lara" iz Bijeljine.

Anonimna anketa Tržprovedena početkom svibnja ove godine, u kojoj je sudjelovalo više od 300 osoba (97% žena), pokazala je da je više od polovice njih svjesna da je doživjela diskriminaciju ili neki vid nasilne radnje na radnom mjestu. Nažalost, manje od jedne trećine je to nasilje i prijavilo.

"Nisam želio/la prijaviti, jer ne vjerujem institucijama", jedan je od najčešćih odgovora na pitanje o razlozima zbog kojih nasilje i diskriminacija nisu prijavljeni.

Anketa je pokazala i to da je tek nešto više od trećine ispitanika/ica napustilo radno mjesto na kojem su doživjeli nasilje, a zbog ekonomske ovisnosti: "Moja plaća jedini je izvor prihoda za moju obitelj", izravno potvrdivši da su svjesno primorani trpjeti zlostavljanje radi preživljavanja.

Posebno je zabrinjavajući podatak da su verbalnom nasilju bili izloženi skoro svi, njih 287, dok je neverbalno nasilje doživjela skoro trećina. Kada je riječ o fizičkom nasilju, njih preko 22% je bilo izloženo nedopuštenom fizičkom kontaktu, diranju, štipanju i milovanju od strane druge osobe. Skoro 73% je doživjelo nepotreban fizički kontakt ili dodirivanju dijelova tijela, a ostali su bili izloženi fizičkom nasrtanju u svrhu ostvarivanja kontakta seksualne prirode.

U istraživanju se, osim rezultata ankete, mogu pronaći i korisne definicije i kontakti, te uputstva za prijavu nasilja i diskriminacije koji se događaju na radnom mjestu. Istraživanje možete pročitati ovdje.

Podsjećamo, u fokusu projekta "Međusektorsko partnerstvo za ljudska prava i rodnu ravnopravnost na tržištu rada" su ljudska prava na tržištu rada, posebno ljudska prava zaposlenica. Shodno tome, glavni cilj je doprinijeti procesu smanjenja diskriminacije žena na tržištu rada, kroz promociju i zaštitu ekonomskih i socijalnih prava žena, te kroz jačanje procesa EU integracija, piše Interview.ba.

Kopirati
Drag cursor here to close