Istraživanje
Pomirenje u BiH nije postignuto
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Pomirenje u BiH nije postignuto osim ako se ne promatra prizma "kraj rata", zaključak je istraživanja "Procesi pomirenja u državama zapadnog Balkana i Turske" koje je predstavljeno danas u Sarajevu.
Istaknuto je da je pomirenje proces koji ima svoje uspone i padove koji ovise od izbornih procesa u kojim mediji u dogovoru s političarima ukazuju na priče koje nisu u diskursu pomirenja.
Koordinator istraživanja za BiH Jasmin Jašarević rekao je da se u procesu pomirenja najviše očekuje od organizacije civilnog društva, a zatim od predstavnika vlasti u okviru određenih regionalnih inicijativa.
Naglasio je da se moraju početi primjenjivati neki novi modaliteti u radu na pomirenju jer je od ratova na ovim prostorima prošlo više od 20 godina i već su stasale generacije mladih koje nemaju s kim da se mire jer nisu ni bili u konfliktu.
Jedan od zaključaka istraživanja je da države nisu u potpunosti prihvatile odgovornost za svoju ulogu u konfliktima, a samim tim i u posmatranim društvima ne postoji nacionalni konsenzus o odgovornosti.
Također, navedeno je da je postkonfliktna izgradnja države mnogo teža jer zahtijeva šire rekonstrukcije političkih, ekonomskih i kulturnih odnosa, i iz te perspektive se može reći da pomirenje nije prihvaćeno,već da je reč o prelaznom procesu koji je pokrenut ali nije doveden do kraja i nije postignuto uzajamno povjerenje među etničkim grupama.
Istraživanje je vršeno u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Kosovu, Makedoniji, Srbiji i Turskoj, a projekt je financijski podržala Europska unija.