Federalno tužiteljstvo usvojilo pritužbu TI BiH

Poništena naredba o neprovođenju istrage o milijunskim dugovima za koncesije u SBK

Federalno tužiteljstvo usvojilo pritužbu TI BiH. Poništena naredba o neprovođenju istrage o milijunskim dugovima za koncesije u SBK
Vijesti / Flash | 13. 03. 2024. u 14:51 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Odluku Županijskog tužiteljstva Srednjobosanske županije (SBŽ) da ne sprovodi istragu protiv odgovornih lica za neplaćanje koncesijskih naknada vrijednih preko 1,7 milijuna KM, poništilo je Federalno tužiteljstvo. Rješenje je uslijedilo nakon pritužbe Transparency Internationala u BiH koji je ovaj slučaj prijavio prije dvije godine, ali su postupajući tužitelj, a zatim i glavni tužitelj SBK, odlučili da ne sprovode istragu protiv odgovornih osoba u županijskoj Vladi koje su propustile da pokrenu postupke prinudne naplate.

Ipak Federalno tužiteljstvo usvojilo je pritužbu TI BiH i naredilo da se poduzmu radnje s ciljem potpunog utvrđivanja okolnosti i činjenica u ovom slučaju. TI BiH je u prijavi ukazao da veliki broj koncesionara u ovoj županiji nije plaćao obveze, da su neki u međuvremenu i ugašeni a Ministarstvo privrede SBK nije raskidalo ugovore, dok Ministarstvo financija nije pokretalo procedure prinudne naplate putem aktiviranja mjenica.

Od zaprimanja zahtjeva do blokade računa pojedinih koncesionara prolazilo je i po devet mjeseci, čime je koncesionarima omogućavano da izbjegnu plaćanje obveza, zbog čega je nastala značajna šteta po proračune županija i općina.

Je li se pogodovalo koncesionarima?

TI BiH smatra da tužiteljstvo mora utvrditi jesu li odgovorni ovim radnjama pogodovali koncesionarima, koji su nastavili da eksploatira predmete koncesija bez plaćanja obveza. Zakon o koncesijama jasno propisuje mogućnost raskida ugovora ako koncesionar tri mjeseca kasni s izmirenjem obveza, ali su u umjesto toga koncesionarima stizale samo opomene, iako Zakon ne poznaje ovaj institut u kontekstu izmirenja obaveza. Samo u jednom slučaju zbog neblagovremenog podnošenja tužbe protiv jednog koncesionara zastario je dug od 59.339,74 KM, jer je tužba podnesena tri godine nakon dospijeća zadnjeg potraživanja.

Na potrebu da nadležni organi ispitaju postupanja odgovornih u ovom slučaju ukazao je i Ured za reviziju FBiH koji je u izvještaju naveo da su ''odgovorne osobe za navedeno nepostupanje dale usmeno pojašnjenje da je za raskidanje ugovora potrebno dobiti suglasnost Vlade Županije, ali nije prezentirana dokumentacija koja potvrđuje da je Ministarstvo suglasnost i tražilo''.

Odbijeno provođenje istrage

Usprkos svemu, Županijsko tužiteljstvo odbilo je provoditi istragu a iz naredbe koja je dostavljena TI BiH ne proizlazi da su odgovorne osobe uopće ispitane na navedene okolnosti, te je li eventualno izvršena provjera eventualnih bliskih veza s koncesionarima.

Transparency International u BiH već dugo ukazuje da brojni koncesionari širom Bosne i Hercegovine koji eksploatiraju značajne prirodne resurse, ne plaćaju svoje obaveze zbog čega nastaje šteta po javne prihode. Zbog svega je TI BiH objavio registar koncesija koji je prvi put cjelokupnoj javnosti stavio na uvid podatke o preko 500 koncesionara, uplatama koncesiijskih naknada, dugovima koje nastaju po ovoj osnovi i prihodima koje sve razine vlasti ostvaruju.

Kopirati
Drag cursor here to close