Naš bol je vaš sram!
Poruka iz Mostara: Ovo je bunt svih žena Bosne i Hercegovine
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Ovo je bunt svih žena Bosne i Hercegovine'', poručila je Ivana Arapović ispred aktivistkinja grada Mostara tijekom današnjeg prosvjeda na Španjolskom trgu.
Cilj ovog prosvjeda koji se danas održava u više gradova Bosne i Hercegovine jeste da institucije shvate važnost promjene zakona i uvođenje femicida kao posebne kategorije zločina, kao i da nadležni shvate važnost prevencije nasilja.
Prosvjede pod sloganom “Naš bol je vaš sram!” potaknulo je nedavno ubojstvo žene u Bihaću koju je ubio suprug.
''Femicid kao ubojstvo ne postoji, ta se djela tretiraju kao nasilje u obitelji. Maksimalan kazna je do 10 godina. Ovim zahtijevamo pravnu definiciju femicida i uvoženje u sve kaznene akte i podakte, usklađivanje zakona s istanbulskom konvencijom, prevenciju nasilja nad ženama, kao i zaštiti žena i djevojčica te teže kazne za počinitelje nasilja'', kazala je Arapović.
Alma Kratina, zastupnica u Federalnom parlamentu kazala je kako nam ne treba izmjena i dopuna Kaznenog zakona nego novi Kazneni zakon kao i Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji koji je trenutno nacrtu, a koji bi trebao biti usklađen s istanbulskom konvencijom.
''Razgovaralo se o inicijativama da se s nevladinim organizacijama zajedno s ministarstvom pravosuđa krene u smjeru izmjene kaznenog zakona kako bismo imali pooštravanje kazni i kako bi se femicid konačno tretirao kroz kazneni zakon. Usvojen je nacrt ovog određenih izmjena, naravno da s tim nismo zadovoljni'', kazala je Kratina.
Žene diljem BiH prosvjedovale zbog nasilja kojem su izložene
Stotine žena prosvjedovale su u petak u gradovima diljem BiH tražeći učinkovitiju zaštitu protiv nasilja kojemu su često izložene u obiteljima i bračnim zajednicama.
Na poziv više nevladinih udruga i organizacija prosvjedni skupovi organizirani su u šesnaest većih gradova u BiH, a neposredni povod za to bilo je ubojstvo jedne žene u Bihaću, koju je prošlog vikenda na smrt pretukao njen partner.
Na sličan način, odnosno zbog brutalnog nasilja, od 2017. godine u BiH je ubijeno najmanje 60 žena, a prosvjednici su ocijenili kako je to dovoljan razlog da se u Kazneni zakon uvede posebna kvalifikacija femicida te da se ovakvi slučajevi drastično sankcioniraju, tim prije što je BiH potpisnica Istanbulske konvencije o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i u obitelji.
"Sjetimo se ubijenih žena, odajmo im počast prijavljivanjem nasilja prije nego se dogodi ubojstvo", "Nisi sama i nisi kriva", "Stop femicidu, niti jedna više", samo su neke od poruka koje su prosvjednici nosili na transparentima tijekom prosvjeda.
"Neprihvatljivo je da naše društvo i dalje toliko patrijarhalno da dopušta ovakve nepravde. Imamo femicid ne samo u BiH, nego i u regiji i moramo učiniti nešto kako bismo imali pravednije kazne za nasilnike", kazala je novinarima u Sarajevu Aida Daguta, jedna od organizatorica prosvjeda, prenosi Hina.
Prosvjedna okupljanja prešla su u međuentitetske granice pa je, osim u gradovima poput Sarajeva, Mostara i Tuzle, takav skup organiziran i u Banjoj Luci, Prijedoru, Bijeljini i Brčkom.