Hadžović

Posjeta Stoltenberga poruka da je NATO zainteresiran za BiH

Vijesti / Flash | 02. 02. 2017. u 07:31 K.K.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Generalni tajnik Sjevernoatlantskog saveza (NATO) Jens Stoltenberg danas će posjetiti Bosnu i Hercegovinu.

Stoltenbergova posjeta najavljeno je ranije trebala bi biti u izravnoj vezi s provjerom provođenja reformi koje NATO traži da bi bio aktiviran Akcijski plan za članstvo (MAP).

Generalni tajnik Centra za sigurnosne studije Denis Hadžović posjetu Stoltenberga BiH nazvao je simboličnom, ali koja neće izravno utjecati na aktivaciju MAP-a, no ta posjeta šalje poruku da je NATO zainteresiran za BiH te da drži politiku „otvorenih vrata“.

U razgovoru za Fenu dodao je da se time pokazuje da kad BiH odgovori na ono što je pred nju postavljeno u Talinu prije gotovo sedam godina, bit će ispunjen posljednji preduvjet pred punopravno članstvo u tom vojnom i političkom savezu.

''S te strane važna je ova posjeta generalnog tajnika, ali s druge strane ne postoji politički konsenzus, odnosno nema spremnosti i odgovornosti bh. političara da građanima omoguće da žive u sigurnijem ambijentu'', mišljenja je Hadžović.

Uknjižba vojne imovine

Kao jedan od uvjeta na putu BiH ka NATO-u je uknjižba vojne imovine te Hadžović podsjeća da je od 63 lokacije uknjiženo njih 24, ali samo na prostoru Federacije BiH dok u Republici Srpskoj niti jedna lokacija nije uvedena kao ona koja treba biti registrirana na državu i data na upotrebu Oružanim snagama, odnosno Ministarstvu obrane.

''Tu je vidljiv otpor s jedne strane te usprkos deklarativnim pokušajima još ne postoji politički dogovor koji bi omogućio ispunjavanje ovog uvjeta'', istaknuo je Hadžović.

Na pitanje je li promjena administracije u Sjedinjenim Američkim Državama može utjecati na daljnji put BiH ka NATO-u, Hadžović naglašava da se sa sigurnošću još o tome ne može govoriti je to pitanje nije došlo na red novoizabranom američkom predsjedniku Donaldu Trumpu.

No, Hadžović smatra da će SAD inzistirati da sve postojeće države članice NATO-a zajednički dijele troškove koje sada SAD pokriva sa 70 posto i vjerovatno će to biti odlučujuća determinanta za sudbinu, ukoliko se sve članice dogovore i prihvate takav uvjet.

''To će biti prvi test za NATO i odredit će sam pristup Amerike, odnosno Trumpa barem kako je najavljivao do sada '', pojasnio je.

Govoreći o problemu koji je nastao kada je u pitanju angažiranje Oružanih snaga BiH na obilježavanju neustavnog „Dana Republike Srpske“, naglasio je da je time poslana poruka da BiH nije politički zrela zemlja jer je ovim uzdrman kompletan sistem odbrane.

Bez odgovornih političara u BiH

Mišljenja je da BiH nema još odgovorne političare koji mogu ostvariti ono što je interes građana, iako je napravljen iskorak s knjiženjem vojne imovine i usvajanjem dokumenta nazvanog Pregled obrane te opredjeljenjem za moderniziraju Oružane snage.

No, istaknuo je, politički nesporazum o 9. siječnja „Danu RS-a“ poslat će drugačiju sliku, ali ipak naglašava da je uvijek dobro kada BiH posjećuju visoki dužnosnici jer to pokazuje da je BiH još u sferi interesa NATO-a.

Izrazio je strah da će se žaliti za periodom koji je iza nas kada su postojale mnogo bolje pretpostavke da se BiH priključi ovom vojno-političkom savezu jer će sa svakim danom sve biti teže uključiti se u ovaj savez, ali i u Europsku uniju.

''Mijenjaju se okolnosti. Opterećeni smo dnevnopolitičkim unutrašnjim pitanjima koji nikome ne donose dobro posebno ne građanima ove zemlje'', zaključio je u razgovoru za Fenu generalni tajnik Centra za sigurnosne studije Denis Hadžović.

Ministrica obrane Bosne i Hercegovine Marina Pendeš ranije je kazala da je posjeta Stoltenberga planirana za veljaču planska aktivnost tog ministarstva i drugih bh. institucija, ističući da je dvije godine rađeno na aktivnostima koje bi trebale dovesti do aktiviranja MAP-a.

Kazala je tada i da sve u potpunosti nije implementirano, ali za nju to ne znači da Stoltenberg ne treba doći u BiH i na neki način odati priznanje pripadnicima Oružanih snaga BiH koji aktivno sudjeluju u mirovnim operacijama i doprinose miru u svijetu.

Cilj te posjete upravo je prezentiranje rezultata koji su postignuti u procesu pristupa BiH Sjevernoatlantskom savezu, a Stoltenberg je ranije kazao da će NATO aktivirati MAP kada BiH završi uknjižavanje vojne imovine i ta odluka trebala bi biti donesena ove godine.

Međutim, i dalje političari iz Republike Srpske naglašavaju da neće biti pristupanja BiH tom savezu bez Republike Srbije koja je potpisnica Daytonskog mirovnog sporazuma.

Kopirati
Drag cursor here to close