Zašto?
Inspektorat Civilne zaštite HNŽ-a: 'Naravno', ne postoji
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''U upravi za civilnu zaštitu i vatrogastvo HNŽ/K nije ustrojena organizacijska jedinica inspektorata civilne zaštite, ali je u sastavu Sektora za civilnu zaštitu predviđeno mjesto inspektora za civilnu zaštitu i isto je popunjeno'', rečeno je za Bljesak.info iz Uprave za Civilnu zaštitu i vatrogastvo Hercegovačko-neretvanske županije.
Ovime su praktično rekli kako krše zakon, jer po Zakonu o zaštiti i spašavanju županijske civilne zaštite bi morale imati isto ustrojstvo kao i Federalna Uprava Civilne zaštite.
''Kao što je navedeno nije ustrojena organizacijska jedinica inspektorata civilne zaštite, pa samim tim ne postoji glavni inspektor, a na mjestu inspektora civilne zaštite uposlena je gđica Merka Zolj.
Od 2012. godine uspostavljene su specijalne postrojbe civilne zaštite, pod nazivom službe za zaštitu i spašavanje:
- Služba za zaštitu i spašavanje s visina
- Služba za zaštitu i spašavanje na vodi i pod vodom
- Služba prve medicinske pomoći
- Služba za radiološko-kemijsku i biološku zaštitu
- Služba za veterinarske poslove i
- Služba za zaštitu od požara'', naveli su u odgovoru Civilne zaštite Hercegovačko-neretvanske županije, odgovarajući na pitanje, jesu li ustrojene specijalne postrojbe CZ.
Na upit kada se zadnji put provela obuka povjerenika CZ u jedinicama lokalne samouprave i obuka građanstva za ponašanje u prirodnim nepogodama, iz županijske civilne zaštite rekli su nam kako je ''obuka povjerenika civilne zaštite i obuka građanstva u nadležnosti službi za civilnu zaštitu općina/gradova''.
Inače, Članak 190. Zakona o zaštiti i spašavanju kaže kako ''Federalna uprava, u okviru svoje nadležnosti, obavlja poslove inspekcijskog nadzora, koji se odnose na organiziranje i funkcioniranje civilne zaštite iz nadležnosti Federacije, u federalnim organima uprave i drugim federalnim organima, županijama, općinama i pravnim licima, a koja se odnose na pitanja provođenje ovog Zakona i propisa donesenih na osnovu ovog Zakona.
Članak 191. istog zakona govori kako Županijska uprava civilne zaštite, u okviru svoje nadležnosti, obavlja poslove inspekcijskog nadzora koji se odnose na organiziranje i funkcioniranje civilne zaštite iz nadležnosti županija i županijskim organima uprave i županijskim ustanovama, općinama i pravnim licima od značaja za županiju i općinu.
Pročitajte još
Ponukani izvanrednom konferencijom za medije županijske civilne zaštite koja se organizirala nakon kritika v.d. direktora Federalne uprave civilne zaštite Aldina Brašnjića na sjednici federalnog parlamenta, koji je optužio Civilnu zaštitu HNŽ-a da "kao snaga prvog odgovora nije adekvatno ili nije uopće odgovorile na nesreću'' koja se u noći s 3. na 4. listopada dogodila u Jablanici i Konjicu, postavili smo pitanje na konferenciji, postoji li inspektorat Civilne zaštite, koji bi trebao vršiti inspekcijski nadzor nad radom.
Na upit postoji li inspektorat civilne zaštite u HNŽ-u dobili smo odgovor od Eugena Ćubele direktora Civilne zaštite HNŽ-a, koji je rekao ''naravno''. A na upit tko je na njegovom čelu, odgovor je bio: ''osoba''.
No na pismeni upit, odgovor je drugačiji, samo nepostojanje organizacijske jedinice i glavnog inspektora povlači brojna pitanja, a jedno od njih je zašto Federalna uprava Civilne zaštite ne kontrolira je li u županijskim upravama napravljena organizacijska struktura?
Inače, inspektorat je nadležan za inspekcijski nadzor u odnosu na na 24 pitanja, navedeno je na stranici Federalne uprave Civilne zaštite HNŽ-a.
Neki od njh su provođenje Zakona o zaštiti i spašavanju i propisa donesenih na osnovu tog zakona; provođenje Zakona o zaštiti od požara i propisa donesenih na osnovu tog zakona; pripreme federalnih ministarstava i drugih organa federalne uprave i službi zaštite i spašavanja koje organizira Federacija Bosne i Hercegovine u odnosu na pitanja zaštite i spašavanja; provođenje mjera zaštite i spašavanja koje su utvrđene u Federalnom programu razvoja i u Federalnom planu zaštite i spašavanja, a posebno preventivnih mjera zaštite i spašavanja; pripreme civilne zaštite u pravnim licima iz člana 32. Zakona o zaštiti i spašavanju od značaja za Federaciju Bosne i Hercegovine; prikupljanje, raspodjela i korištenje sredstava za financiranje zaštite i spašavanja, zaštite od požara i vatrogastva; provođenje obuke županijskih i općinskih stožera civilne zaštite i specijaliziranih jedinica civilne zaštite, službi zaštite i spašavanja i obuke stanovništva i provođenje obuke županijskih i općinskih operativnih centara; provođenje priprema za slučaj nastanka prirodnih i drugih nesreća;npriprema pitanja iz nadležnosti Inspektorata za program rada i izvještaj o radu Uprave i izrađuje nacrt pravilnika o vršenju inspekcijskog nadzora; realizira zaključke Federalnog stožera civilne zaštite koji se odnose na pitanja iz nadležnosti Inspektorata....
U šest feljtona ranije smo pisali o Spor(n)oj uspostavi sustava zaštite i spašavanja ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća. Više pročitajte ovdje.