Svečanost
Povijesna uloga HVO-a u svjetlu suvremenih izazova: "Na vama je da promičete istinu"
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Danas smo tu kako bismo prvo odali počast svim braniteljima, ratnim zapovjednicima postrojbi, ali, prije svega, tu smo da odamo počast poginulim i nestalim pripadnicima HVO-a, kazao je zamjenik ministra obrane Slaven Galić na obilježavanju 19. obljetnice 1. pješačke (gardijske) pukovnije Oružanih snaga (OS) BiH i 32. obljetnice Hrvatskog vijeća obrane (HVO).
Tim povodom položeni su vijenci i zapaljene svijeće na spomen-obilježjima u Mostaru u vojarni "Stanislav Baja kraljević".
"Posebno je važno da se sa dubokim pijetetom sjetimo naših branitelja. Zbog njih i njihove žrtve, naša obveza i iskreno djelovanje na bilo kojoj poziciji u društvu treba biti još veće i ustrajnije. U toj žrtvi moramo tražiti snagu za sve izazove s kojima smo svakodnevno suočeni kao društvo. Stoga, svima onima koji su bili pripadnici Hrvatskog vijeća obrane veliko hvala za sve što su učinili, a poginulima vječna hvala i pokoj vječni", kazao je Galić.
"HVO je simbol hrabrosti"
Kada je u pitanju prošlost, Galić je naglasio kako je Domovinski rat "svima nama na ponos i na nama je da svjedočimo istinu o njemu".
"HVO je simbol hrabrosti, odlučnosti i žrtvovanja. Često se istina o HVO-u iskrivljuje i ratne devedesete se guraju u zaborav, pobjede se nastoje pretvoriti u poraze, istina se nastoji pretvoriti u neistinu, ali nitko i nikada neće moći osporiti povijesnu ulogu Hrvatskog vijeća obrane bez obzira na pokušaje koji i danas dolaze sa raznih strana", istaknuo je i dodao kako "nije toga nedostajalo ni u ranijem razdoblju, a treba ih očekivati i u 2024. godini".
"Ali, za svaki dobar razlog da se nešto slaže ili istina iskrivi, postoji još bolji razlog da se kaže istina i evo i danas smo tu da svjedočimo o istini. I danas svjedočimo nečemu za što smo mi jedino odgovorni hoće li biti obilježeno i spominjano u budućnosti, u suprotnom, drugi nam neće biti krivi", naglasio je Galić.
Težnja ka članstvu u EU i NATO
Kada je u pitanju budućnost, Galić je kazao kako "želimo živjeti u društvu sa drugima sa mnogo više poštenja, hrabrosti i uzajamne dijaloške otvorenosti uz poštivanja pojedinačnih ljudskih i kolektivnih prava svakog konstitutivnog naroda i više spremnosti na kompromis radi ostvarivanja općeg dobra".
"Hrvati u Bosni i Hercegovine su uvijek bili dio Zapadne civilizacije i teže članstvu u Europskoj Uniji jer smatraju da demokratski sustav i pravni standardi koji su na snazi u europskim zemljama mnogo bolje nego drugi sustavi promiču pravednost i osiguravaju visoku razinu njezine primjene i omogućuju razvitak, sigurnost i mir. Hrvati traže provedbu i poštivanje osnovnih načela demokracije, a to su pravedni demokratski izbori koji omogućuju Hrvatima da aktivno sudjeluju u političkom procesu, birajući one koji će ih predstavljati i donositi odluke u njihovo ime i time doprinijeti legitimnosti i legitimitetu političkih institucija u BiH. Bez ovoga, teško da će biti kompromisa i zajedničkog rada, jer prava svih naroda su važna u višenacionalnoj državi", kazao je Galić.
Galič ističe kako "Hrvati u Bosni i Hercegovini teže i ka članstvu u NATO što će im omogućiti veći osjećaj sigurnosti i interoperabilnosti".
"Sve ove prednosti čine NATO atraktivnim savezom za mnoge države koje žele osigurati svoju sigurnost, jačati svoje vojne sposobnosti te sudjelovati u međunarodnim naporima za očuvanje mira i stabilnosti. Podsjetimo, pored ostaloga, NATO se vodi i idealima vladavine prava i upravo zbog toga, Hrvati traže da se poštuje Zakon o obrani Bosne i Hercegovine koji je definirao njihova prava unutar Oružanih snaga BiH, a koji je donesen nakon reforme obrane 2005. godine".
Promicati istinu o HVO-u
Uz proslavu 32. obljetnice Hrvatskog vijeća obrane, u ponedjeljak je obilježeno i 19 godina od osnivanja Prve pješačke (gardijske) pukovnije, pukovnije koja, kako ističe Galić, Baštini vojno naslijeđe i identitet postrojbi HVO-a i Hrvata kao konstitutivnog naroda.
"Pripadnici pukovnije na zadovoljavajućoj razini rade na ispunjavanju svih postavljenih zadaća unutar Oružanih snaga BiH. Upravo takve snage na zadovoljavajućoj razini izvršavaju svoje misije i zadaće. Slijedom navedenog, Oružane snage BiH prepoznate su i kao pouzdan partner od strane NATO-a, UN- a i EUFOR-a, čemu svjedoče brojne zajedničke aktivnosti, a kojih će vjerujem u budućnosti biti još više", kazao je Galić.
"Poštovani vojnici 1. pgp OS BiH, na vama je da promičete istinu o HVO-u i nikada ne zaboravite na poginule pripadnike HVO-a i čuvate sjećanje na njih", zaključio je Galić u svom obraćanju.
Podsjetimo, vojna izaslanstva Ministarstva obrane i Oružanih snaga BiH položit će vijence i zapaliti svijeće i na spomen-obilježjima u Sarajevu, Vitezu, Tomislavgradu i Orašju, odnosno u gradovima i općinama u kojima je djelovao HVO.