Izborni proces

Pravni okvir ograničava glasačka prava utemeljena na etnicitetu

Vijesti / Flash | 05. 02. 2015. u 14:47 M.A.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Konferencija o neophodnosti izmjene izbornog zakonodavstva i trendovi u BiH u vezi s odzivom birača počela je danas u Sarajevu i očekuje se da sudionici podrže inicijativu Udruženja europskih izbornih dužnosnika (ACEEEO) da se prvi četvrtak u mjesecu obilježava kao Svjetski dan izbora.

Najvažniji cilj ove inicijative je promoviranje međunarodnih standarda za poštene i transparentne izbore te podizanje svijesti o važnosti izbora za demokratske procese među izbornom administracijom i političkim strankama, kao i u javnosti.

''U BiH se Svjetski dan izbora obilježava već deset godina, a promovirat ćemo ga sve dotle dok Generalna skupština Ujedinjenih naroda taj dan ne utvrdi'', kazao je Stjepan Mikić, predsjednik Središnjeg izbornog povjerenstva BiH.

Na konferencije bit će upriličena tri predavanja o odzivu birača i trendovima u BiH, o ulozi civilnog društva i povećanju odziva birača u BiH i o izmjeni izbornog zakonodavstva.

Birački odbori, smatra Mikić, predstavljaju najveću poteškoću u izbornom sustavu i da izborno zakonodavstvo treba pojednostaviti s čime bi došlo i do ranijeg objavljivanja izbornih rezultata.

''SIPBiH već je uputio Predstavničkom i Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH prijedlog da se po hitnoj proceduri ide u izmjene Izbornog zakona BiH da bi se utvrdila norma kojom bi bilo moguće popuniti nedostajući Klub delegata iz reda srpskog naroda, koji trenutno od 17 ima 13 članova'', kazao je Mikić.

Među sudionicima su i predstavnici Misije OSCE-a u BiH, koja posljednjih 20 godina aktivno pomaže u izbornom procesu u BiH.

''Pravni okvir i dalje postavlja ograničenja glasačkog prava utemeljena na etnicitetu, što je u suprotnosti s obavezama prema OSCE-u i standardima Vijeća Europe. Žalosno je što su ovo drugi izbori koji su održani u suprotnosti s presudom Europskog suda za ljudska prava u predmetu "Sejdić-Finci", kazao je šef Misije OSCE-a u BiH Jonathan Moore.

Podržava ideju da se pažljivo razmotri uvođenje mjera povećanja transparentnosti izbornog procesa kojima će se smanjiti prostor za izborne prevare i ubrzati brojanje glasova.

Moguće mjere su, kaže Moore, promjene u glavnom centru za brojanje glasova, povećanje broja ovlaštenih koji mogu podnijeti žalbu na povredu izbornog procesa, kao i uvođenje elektronskog glasanja putem interneta, čime bi se smanjilo vrijeme prilikom brojanja glasova i povećala sigurnost izbornog procesa.

Kopirati
Drag cursor here to close