kašnjenja
Pravosuđe BiH: Neophodno procesuiranje 7.000 osumnjičenih za ratne zločine
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Bosanskohercegovačko pravosuđe mora se suočiti s još najmanje 7.000 osoba prijavljenih da su počinile ratne zločine u toj zemlji od 1992. do 1995. godine i sasvim je izvjesno kako rok za njihovo procesuiranje, predviđeno državnom strategijom iz 2008. godine, neće biti ispoštovan, prenosi u petak mrežna publikacija Balkanske istraživačke mreže (BIRN), specijalizirane za analizu pravosudnih pitanja na području bivše Jugoslavije.
Prema prikupljenim podacima, u trenutku prihvaćanja državne strategije za procesuiranje ratnih zločina u Bosni i Hercegovini je bilo nešto manje od 10.000 osoba prijavljenih zbog takvih kaznenih djela.
Strategijom je predviđeno da se do kraja 2015. godine procesuiraju najozbiljniji od ukupno 9.880 slučajeva, a svi ostali u idućih sedam godina. Do sada je optuženo njih 750, a kazneni progon je prekinut u 2.110 slučajeva, jer je ocijenjeno kako nema dokaza o počinjenju ratnih zločina.
<h3>Tužiteljstvo radi sporo</h3>
Glavni tužitelj Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) Serge Brammertz ranije ovog mjeseca kritizirao je Tužiteljstvo BiH zbog sporog rada, uz upozorenje kako se ono nepotrebno bavilo manje složenim predmetima zanemarujući krupne slučajeve, uključujući one koje je bosanskohercegovačkom pravosuđu prepustilo haško tužiteljstvo.
Bramemrtz je tijekom ovotjedne radne posjete Sarajevu dobio obećanja od glavnog tužitelja BiH Gorana Salihovića kako će svi haški slučajevi biti obrađeni do kraja ove godine, a u međuvremenu je pokrenut i stegovni postupak protiv jednog od tužitelja Muniba Halilovića zbog toga što nije procesuirao jedan od slučajeva na kojem je radio.
BIRN podsjeća kako je Halilović u izjavi pred disciplinskim tužiteljem VSTV kazao kako su i drugi tužitelji posezali za jednostavnijim predmetima "radi ispunjenja norme".
"Veliki broj tužitelja u Tužiteljstvu BiH radi upravo tako. Tamo ima tužitelja koji nikada nisu podignuli optužnicu iz predmeta najsloženije kategorije", kazao je Halilović.
<h3>Otklanjaju se zastoji</h3>
Iz Ministarstva pravosuđa BiH najavljeno je poduzimanje koraka kako bi se otklonili postojeći zastoji. To se odnosi na preispitivanje kategoriziranja predmeta, eliminiranje vođenja paralalenih istraga na državnoj i entitetskim nivoima te rješavanje pitanja ustupanja predmeta pravosudnim tijelima na različitim nivoima vlasti.
Glasnogovornica Ministarstva pravosuđa Marina Bakić izjavila je kako su u tom ministarstvu uvjereni da uz ove mjere može biti ispoštovan petnaestogodišnji rok za rješavanje svih slučajeva ratnih zločina.
Ova strategija se odnosi samo na slučajeve prijavljene do 2008. godine, a u nju nisu uključeni slučajevi prijavljeni nakon toga, što znači da su zadaće za bosanskohercegovačko pravosuđe zapravo još veće.