Nesreća kod mostara

Predani novi dokazi o padu zrakoplova i pogibiji Trajkovskog

Vijesti / Flash | 04. 12. 2014. u 21:12 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Omer Kulić, šef međunarodnog tima koji je ponovo istraživao razloge pada zrakoplova makedonskog predsjednika Borisa Trajkovskog kod Mostara 2004. godine, predao je nacrt izvještaja vlastima u Skopju, objavila je Al Jazeera. Istražni tim kaže kako su dalji postupci u rukama tužiteljstava.

Skopski dnevnik Vest objavio je navodno detalje izvještaja te neslužbeno saznaje da su Trajkovski i još sedmoro članova makedonskog izaslanstva poginuli od eksplozije i gušenja, dok je jedan od članova osiguranja ispao iz zrakolova nakon eksplozije i preminuo od zadobivenih ozljeda.

"Nadležni tužitelji u Bosni i Hercegovini i Makedoniji bit će detaljno informirani o svemu što se tada događalo. I u njihovoj je nadležnosti u daljem postupanju što će uraditi, hoće li reći ovo ili ono, to je stvar tužiteljstva, i mi u to ne smijemo ulaziti i nećemo ulaziti", rekao je Kulić.

Izvještaj će sljedeća dva tjedna razmatrati Povjerestvo za zrakoplovne nesreće u Skopju, a za kraj prosinca najavili su objavljivanje finalne verzije dokumenta. Rezultati će biti dostavljeni i tužiteljstvima obje države.

"Mi ćemo se u našem mišljenju o dopuni izvještaja izjasniti jesu li određeni subjekti involvirani u nesreću prekoračili dozvoljeno ponašanje koje nalažu standardi avijacije. Ukoliko ocijenimo, to će pisati u krajnjem izvještaju koji će dobiti tužitelji", izjavio je Sotir Kostov, predsjednik makedonskog povjerenstva.

Naime, na zahtjev makedonske Vlade, ponovljena istraga trajala je dvije godine i na njoj su radili stručnjaci iz regije i Njemačke. Makedonske vlasti najavile su i treće, neovisno mišljenje o razlozima nesreće, na kome će, kako kažu, raditi neovisni stručnjaci.

Istraga o padu zrakoplova Kinger ponovno je otvorena na zahtjev Makedonije, poslije prikupljenih dopunskih dokaza makedonskog Ministarstva unutarnjih poslova.

Povjerenstvo za ispitivanje uzroka nesreće, koju je ranije formiralo Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, zaključilo je da je uzrok pada zrakoplova bila "proceduralna greška pilotske ekipe u fazi slijetanja na mostarski aerodrom, koja je dovela do toga da zrakoplov udari u brdo", podsjeća Al Jazeera.

U prvobitnoj istrazi, Tužiteljstvo BiH za nesreću, u kojoj su poginuli predsjednik Boris Trajkovski, šest članova izaslanstva i dva pilota, nikoga nije optužilo, jer je istraga pokazala da nema elemenata za pokretanje postupka.

Kopirati
Drag cursor here to close