Srbija i Kosovo
Pregovori: Pozivni broj za Kosovo u zamjenu za licencu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Beograd u dijalogu s Prištinom insistira da u isto vrijeme, kada Kosovo dobije pozivni broj, "Telekom" dobije licencu za Fiksnu i mobilnu telefoniju na Kosovu, izjavio je ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić.
"Licenca je važna, jer bi u suprotnom 'Telekom' radio ilegalno. Želimo da se osiguramo da poduzeće 'Telekom' posluje legalno na teritoriji Kosova", rekao je resorni ministar u Vladi Srbije.
Ljajić je za RTV dodao da je prijedlog Srbije da se, dok Kosovo ne dobije pozivni broj, licenca za "Telekom" deponira u EU, koja bi se aktivirala kad Kosovo dobije pozivni broj i da Srbija ne želi nikoga prevariti.
"Želimo da 'Telekom' dobije licencu za rad za mobilnu i fiksnu telefoniju na području cijelog Kosova i da se pozivni brojevi s Kosovom i Metohijom prema središnjoj Srbiji tretiraju kao lokalni, a ne međunarodni", rekao je Ljajić za Radio-televiziju Vojvodine.
Sporno je, kako je dodao, procedura dobivanja pozivnog broja, jer Priština želi da Austrija aplicira za taj broj.
"Bitno je kako će se voditi taj broj. Mi smo tražili da bude 'Kosovo, Srbija' ili da piše 'Kosovo' bez Srbije, ali da u fusnoti piše da je to geografski kod, a telefonski broj je praktično dat uz suglasnost Srbije. Dakle, Srbija se mora spomenuti u dokumentu", rekao je Ljajić, podsjećajući da Kosovo bez suglasnosti Srbije ne može dobiti pozivni broj, jer nije članica UN.
Naveo je i da je Priština dobila kritike od EU zbog izjava koje ne odgovaraju realnosti, prenijela je Srna.
"Priština stalno dolazi s novim zahtjevima, i svaki sljedeći tekst uvijek ima neke izmjene, a cilj je da se napravi aluzija da je Kosovo neovisno, dok mi želimo sporazum koji je statusno neutralan", rekao je Ljajić.
Kada je riječ o pregovorima o energetici i imovini Srbije na Kosovu, Ljajić je naveo da albanska strana vodi politiku dvostrukih standarda.
"Mi smo tražili da imovina 'Telekoma' i 'Pošte' bude tema kad razgovaramo o telekomunikacijama, ali EU i Priština smatraju da je to poseban problem, a onda oko energetike uvode na mala vrata pitanje imovine kako bi se dočepali vrijedne imovine EPS-a", rekao je Ljajić.