Prava

Preporuke UN-a za migrante u BiH

A kada su u pitanju organizacije UN-a, njihove preporuke za migrantsku krizu u BiH su sljedeće...
Vijesti / Flash | 24. 05. 2018. u 08:30 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U hotelu Kostelski buk u Bihaću u srijedu 23.svibnja,  otvorena je dvodnevna konferencija o godišnjem izvještaju o stanju ljudskih prava u Bosni i Hercegovini. A ona je gotovo u potpunosti posvećena stanju prava ilegalnih migranata koji su tema broj jedan u BiH te kao takva potiskuje sva druga važna pitanja u ovoj zemlji, prenosi Oslobođenje.

''Mi u parlamentima moramo se uvjeriti da li se ova migrantska kriza drži pod kontrolom od strane nadležnih institucija. Kreirat ćemo zajedničke zaključke i uputiti na Komisiju za ljudska prava Skupštine BiH koja će kasnije biti predmet rasprave na Zastupničkom domu i Domu naroda, a poslije toga će to postati obaveza izvršnih organa vlasti da provode zaključke, kazao je Borislav Bojić, zastupnika u Parlamentarnoj skupštini BiH i predsjednik Zajedničke komisije za ljudska prava.

A kada su u pitanju organizacije UN-a, njihove preporuke za migrantsku krizu u BiH su sljedeće: da se poboljšaju pristup i kapaciteti za postupke azila i pravne pomoći, da se jačaju vladini kapaciteti koji će biti pripravni za hitne migrantske i izbjegličke scenarije, da se poboljšaju kapaciteti uzimajući u obzir potrebe ugroženih grupa, da BiH poboljša pristup zdravstvenoj zaštiti tih lica te da poboljša pristup i sigurnost hrane. Također, istaknuta je važnost sprečavanja diskriminacije i ksenofobije kao i osiguravanja medijskog izvještavanja koje je odgovorno i senzitivno prema ranjivim imigrantskim i izbjegličkim grupama.

''Postoje izvještaji o žrtvama trgovine ljudima, da su neki od njih otkriveni izmiješani u grupama sa izbjeglicama i migrantima. Mi smo objavili preporuke kako se takvi slučajevi prepoznaju i kako treba postupati'', kazao je veleposlanik Bruce G. Berton, šef Misije OSCE-a u BiH.

Na pitanje postoji li mogućnost da u ovim grupama postoje i osobe koje bi predstavljale sigurnosnu prijetnju po društvo, veleposlanik odgovara da ta mogućnost nikad nije isključena.

''Sve je moguće, ali kad ljudi jednom pređu granicu u težnji da dođu do europskih standarda, onda im te standarde treba i pružiti'', rekao je veleposlanik Berton.

Kopirati
Drag cursor here to close