Kantonalni sud u Livnu

Presuda u korist BIRN-a BiH u sporu s MUP-om o pristupu informacijama

BIRN BiH dobio presudu za pristup dokumentima o disciplinskim postupcima protiv policajaca
Vijesti / Flash | 09. 01. 2025. u 11:34 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Kantonalni sud u Livnu presudio je u korist Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) u upravnom sporu protiv Ministarstva unutarnjih poslova u ovom kantonu nakon što nisu dostavili podatke o disciplinskim postupcima protiv policajaca.

Kantonalni sud u Livnu je utvrdio kako policija u ovom gradu nije imala osnova da ograniči pristup informacijama novinarima BIRN-a BiH o disciplinskim postupcima protiv policajaca. Podaci su traženi od svih policijskih agencija za istraživanje o postupcima protiv policajaca u BiH, ali je većina odbila dati pristup spisima o disciplinskim postupcima.

Svi imaju pravo na podatke

Sud u Livnu obrazložio je da, prema Zakonu o slobodi pristupa informacijama, svi imaju pravo da dobiju podatke javnih organa osim u izuzecima.

Policija je, prema ocjeni Suda, pogrešno procijenila da novinari moraju obrazložiti svrhu zbog koje traže podatke. Prema Zakonu o pristupu informacijama, tražitelji nisu dužni da navedu razloge svojih zahtjeva pa je Sud zaključio da je MUP pogrešno primijenio Zakon.

Novinari BIRN-a su tokom 2023. godine od svih policijskih agencija na kantonalnom, entitetskom i državnom nivou tražili izvještaje i rješenja o disciplinskim sankcijama nakon provedenih postupaka protiv policijskih službenika, kako bi testirali transparentnost, ali i analizirali kazne.

Nijedno ministarstvo nije BIRN-u BiH dostavilo tražene podatke na prve upite.

Novinari su zbog toga pokrenuli upravne sporove protiv ministarstava unutarnjih poslova Unsko-sanske, Hercegovačko-neretvanske, Zeničko-dobojske, Hercegbosanske i Tuzlanske županije.

Odbijanje pristupa

Sudovi u Bihaću, Zenici i Livnu su donijeli presude u korist BIRN-a BiH.

Za Enu Kljajić-Grgić, rukovoditeljicu centra za pružanje pravne pomoći u organizaciji Transparency Internationala, presuda Kantonalnog suda u Livnu je očekivana. Kada institucije odbiju pristup informacijama a ne uzmu u obzir sve činjenice i okolnosti, sud poništava odluke i vraća ih na ponovno odlučivanje, objašnjava ona.

''Indikativno je da je Ministarstvo unutarnjih poslova HBŽ odbilo pristup traženim informacijama tvrdeći da BIRN BiH u zahtjevu nije naveo svrhu zbog kojih traži informacije, iako Zakon o slobodi pristupa informacijama Federacije eksplicitno propisuje da javni organ nije ovlašten da ispituje opravdanost ili da zahtijeva obrazloženje zahtjeva. Ovo je jasan pokazatelj pogrešne primjene Zakona'', kaže Kljajić-Grgić.

Ministarstvo unutarnjih poslova HBŽ uopće nije uzelo u obzir okolnost, podsjeća Kljajić-Grgić, da je zahtjev uputila medijska nevladina organizacija posvećena izvještavanju o vladavini prava.

Dodaje kako su novinari BIRN-a BiH namjeravali otvoriti debatu o policijskim kršenjima propisa koja su rezultirala disciplinskim postupcima i sankcijama jer javnost ima pravo da bude upoznata s kršenjem propisa i nekorektnim postupanjem policijskih službenika.

Istraživanje na osnovu dokumenata o disciplinskim postupcima otkrilo je da su stotine disciplinskih postupaka protiv policajaca otišle u zastaru zbog proceduralnih nedostataka, a slučajevi policijskog nasilja koji su uznemirili javnost u Bosni i Hercegovini prošli su nekažnjeno ili se dugotrajni postupci još uvijek vode.

Kopirati
Drag cursor here to close