Čija je?

Priča o Sutorini ide na početak

Vijesti / Flash | 05. 01. 2015. u 09:31 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ukoliko zastupnici Zastupničkog doma parlamenta BiH na sljedećoj sjednici prihvate rezoluciju o Sutorini, što je sve izvjesnije, razgovori BiH i Crne Gore u vezi s granicom bit će vraćeni na početak, pišu Nezavisne novine.

U političkim strankama, koje imaju svoje predstavnike u parlamentu BiH, nisu željeli govoriti kakav će zauzeti stav prilikom glasovanja na sjednici, naglašavajući kako će o tome nakon praznika biti razgovora unutar stranaka.

"Kolegij SDA će vrlo brzo zadužiti Vijeće stranke da provjeri sve okolnosti u vezi s ovim pitanjem kako bi Klub SDA u Zastupničkom domu parlamenta BiH imao jasnu situaciju", rekao je Nezavisnim novinama Safet Softić, potpredsjednik SDA.

Inače, rezolucijom, koju je u Parlament BiH uputio zastupnik Denis Bećirović iz SDP-a, traži se da Zastupnički dom pozove Predsjedništvo BiH da odbije sadašnji Prijedlog sporazuma koji je uradilo Vijeće ministara BiH i da ga vrati na razmatranje, jer tim sporazumom Crnoj Gori se daje mjesto Sutorina koje po međunarodnim dokumentima pripada BiH.

Sutorina se nalazi blizu Herceg Novog u Crnoj Gori i sve do 1948. godine je pripadala okrugu Trebinje. U tekstu stoji i da Zastupnički dom smatra da je potrebno osnovati povjerenstvo koje će zajedno sa stručnjacima rješavati pitanje Sutorine, a na kraju je predloženo i to da Vijeće ministara BiH i Predsjedništvo BiH prilikom pregovora o državnoj granici uvaže činjenicu da Crna Gora ne može dokazati vlasništvo nad Sutorinom.

"Mi čekamo još informacija. Tome treba pristupiti odgovorno i bez ikakvog politikanstva i vidjeti o čemu se tu radi i ima li prostora da taj dio Sutorine pripadne BiH", rekla je Dušanka Majkić, zastupnica SNSD-a dodajući kako njezina stranka još nije zauzela konačan stav o tome.

I u SDS-u nisu načisto i smatraju kako je pitanje sporazuma o granici između BiH i Crne Gore prebrzo dovedeno do kraja zbog čega će predložiti da bude organizirana javna rasprava o toj temi kako bi se došlo do svih podataka.

Podsjećamo, Vijeće ministara BiH utvrdio je Prijedlog ugovora o državnoj granici između BiH i Crne Gore i proslijedio ga Predsjedništvu BiH, koje ga treba prihvatiti i uputi u parlament BiH na ratifkaciju, do čega još nije došlo.

Prema ovom sporazumu, Sutorina, koja je sve do 1948. godine pripadala BiH, data je Crnoj Gori, što je za dio javnosti u BiH neprihvatljivo, jer Crna Gora niti jednim dokumentom, za razliku od BiH, ne može dokazati da je to njezin teritorij.

Pročitajte i:
Sutorina: Priča o životu na tromeđi

Kopirati
Drag cursor here to close